Slovník našich babiček: Almara, kamrlík, škamna a další výrazy, kterým dnešní mládež už nerozumí

Čeština prošla za svou historii nejednou změnou. Proměny neustávají ani dnes, tento proces vidíme dokonce v běhu, včetně projektů typu Čeština 2.0. Spolu s rozvojem a přejímáním anglicismů i dalších skupin slov další termíny nevyhnutelně upadají. Při poslechu starších generací už máme mnohdy pocit, že jde o cizí jazyk. Jazykovědci těm slovům říkají archaismy.

REKLAMA

Co to je a proč to mizí?

Stejně jako kočár s koňmi nahradila auta, vytrácí se postupně některá slova. V běžném životě, zprávách nebo knihách označujeme stále stejné věci, termíny pro ně se ale mění a posouvají. Liší se však od historismů, které označují věci již neexistující. Přestože můžeme při zaslechnutí slov tohoto typu pociťovat určitý smutek, jde o nevyhnutelný jazykový proces.

Tak jako v přírodě přežijí a reprodukují se silní jedinci, v živém jazyce přežije používané slovo. Důvodů může být víc, obvykle jde o srozumitelnost, jednoduchost a aktuálnost. Pojďme se tedy podívat na výrazy našich babiček, kterým dnešní mládež už jen stěží porozumí.

Almara

Tento výraz dnes prakticky výlučně nahradila skříň. Almara je z arabštiny, šlo o zamykatelný nábytek na cenné věci či šaty. Almaru můžete ovšem zaslechnout jak z úst starší generace, tak někdy i třeba od řemeslníků při popisu staré nebo rozpadající se skříně.

Kamrlík

Komůrka, kumbál. Kamrlík byla malá místnost bez okna, většinou skladiště, spíž, případně malá dílnička. Dřív byl v každé chalupě a tvořil nepostradatelnou část hospodářství. I dnes se s tímto výrazem můžete setkat třeba v dílnách nebo technických provozech, někdy je tak označována i technicky nevybavená místnost.

Škamna

Ne, nejde o verzi topení (kamen), ale o širokou školní lavici, kam se vešlo více žáků vedle sebe. Pochází z němčiny a evokuje doby jiného zasedacího pořádku. I dnes se ale „škamny“ tak trochu skládají z jednotlivých lavic, některé třídy jsou uspořádány třeba do obdélníku, takže místnost vlastně obepíná jedna velká škamna.

Konzum

Na vesnicích se konzum běžně říkalo obchodu se smíšeným zbožím a s prodejním pultem. Původně označoval termín spotřební družstvo, později se běžně říkalo „jdu do konzumu“ a myslelo se nakupovat.

Portmonka

Jeden z nejpůvabnějších archaismů je spojením francouzského porter (nést) a monnaie (peníz, mince), jde tedy o peněženku. To byla slušnější verze, slangově se běžně používala prkenice nebo šrajtofle.

Krajáč

Formulaci „krajáč mléka“ dnes najdete jen ve starých básních nebo spisech českých klasiků. Nešlo o nic jiného než velký hrnec na smetanu nebo právě mléko. Míval kulaté dno a chodilo se s ním pro mléko či smetanu pro potřeby celé rodiny. Může ho ještě zaslechnout jako termín pro velkou keramickou mísu s uchy, mléko ale kupujeme v kartonovém obalu.

Šlojíř

„Pane, vy jste vdova, ač je to k nevíře, jenom vdova žal svůj schová, ve skrytu šlojíře.“ Toto krásné slovo použil Petr Spálený v úvodní písni crazy sci-fi komedie Pane, vy jste vdova. Co že to na sobě měla ta vdova? Závoj.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Valérie Zawadská je v důchodu, i tak naplno pracuje. „Ten stát je neuvěřitelnej. Takže z toho důchodu člověk nevyžije.“

Valerie Zawadská je herečka mající nezapomenutelný hlas. I když je v důchodu, stále hraje. A to mimo jiné i proto, že by z důchodu nevyžila.

Hitlerův Hollywood: Nacistická továrna na sny aneb Jak Goebbels ovládl filmový svět

Dokument „Hitlerův Hollywood“ ukazuje, jak si nacisté z filmu udělali důmyslný nástroj na šlechtění ideálů Třetí říše. A leckdy to nebyla žádná béčková agitka.

Papírové dopisy o zvýšení důchodu mizí. Kdo chce mít v roce 2026 jistotu, musí si o ně včas požádat a zaplatit za ně

Od ledna 2026 čeká penzisty zásadní novinka. Informace o zvýšení důchodu už nenajdou ve své schránce. ČSSZ totiž přechází na elektronickou komunikaci.

Milan Šimčík: Před dvanácti lety nasedl na kolo a už jej nikdo neviděl. Případ dodnes mate policii

Asi o půlnoci nasedl na modré kolo a vydal se za kamarády do vedlejší obce. Na krátké trase ho ale potkalo něco...nebo někdo.

Jozef Slovák lákal ženy na sliby, pak je zabil. Sériový vrah sedí na doživotí

Jozef Slovák zabil nejméně pětici mladých dívek. Vylákal je na odlehlé místo, kde je zavraždil a následně zaházel větvemi. Dostal doživotí.

Ladislav Hojer: sadista s IQ 88 zabil 5 žen. Popraven byl ve 28 letech jako jeden z posledních v Československu

Ladislav Hojer možná působil nenápadně. Muž s velmi nízkým IQ měl ale sadistické sklony, které vyústily k celkem pěti vraždám. Za své činy byl popraven.