Chemtrails: Konspirační hit o „práškování lidí“, který znovu a znovu straší internet. Tisíce lidí tomu dodnes věří

Na internetu se konspirační teorie točí stále dokola jako nekonečný kolotoč na pouti. Po covidových teoriích o mikročipech v injekčních stříkačkách se znovu vrací i stará známá legenda o „chemtrails“, přeci jen se „bílých čar“ na obloze objevuje opět o poznání více. Podle ní letadla z výšky práškují lidi neznámými látkami, aby nás někdo tam nahoře mohl snadněji ovládat, či dokonce vyhubit. Ačkoli jde o příběh s děravou logikou, na Facebooku a v různých internetových koutech má tahle hypotéza stále tuhý kořínek.

REKLAMA

Letadla jako tajné postřikovače? Fyzika říká něco jiného

Podle zastánců teorie chemtrails jsou čáry za letadly, které vidíme na obloze, ve skutečnosti stopami po tajně vypouštěných chemikáliích. Ty mají údajně decimovat populaci nebo jinak manipulovat s lidmi ve prospěch „elit“. Jenže fyzika, meteorologie i selský rozum ukazují na úplně jiné vysvětlení.

Ty bílé čáry na nebi jsou ve skutečnosti obyčejné kondenzační stopy. Vznikají ve výškách okolo 8 až 12 kilometrů, když se horké spaliny z motorů letadel střetnou s mrazivým vzduchem. Vodní pára pak zkondenzuje a okamžitě zmrzne na drobné ledové krystalky, které se srazí do podoby dobře viditelných pruhů. Někdy zmizí už za pár minut, jindy se drží celé hodiny – záleží na tom, jak je vzduch nahoře studený a vlhký.

A co argument fanoušků chemtrails, že „jedno letadlo stopu má a druhé ne“? Na tom není nic záhadného. V různých výškách a při různých teplotních a vlhkostních podmínkách prostě kondenzační stopy vznikají různě.

Proč by někdo sypal prášek z osmi kilometrů?

Pokud by někdo opravdu chtěl rozptýlit nad lidmi chemikálie, letadla ve velkých výškách by mu moc neposloužila. Ve výškách, kde běžně létají dopravní letadla, totiž vane pořádně silný vítr. Prášek nebo kapalina by se tak rozptýlily stovky, klidně i tisíce kilometrů od místa vypuštění.

Podobně putuje například saharský prach, který občas dorazí až do Evropy. Jaký by tedy mělo smysl „práškovat“ populaci z osmi kilometrů, když se vůbec nedá odhadnout, kam látka dopadne? Reálně se látky z letadel nebo vrtulníků vypouštějí, ale jen při cílených akcích – třeba při hašení požárů. Tam je krásně vidět, jak voda z letadla okamžitě padá k zemi v podobě obrovského mraku kapek.

Certifikáty, které nic nedokazují, a facebookové skupiny, kde legenda žije dál

Konspirační scéna se ale nedá jen tak odbýt. Čas od času se objeví „nezvratný důkaz“, třeba fotografie s nápisem „Certificate D Analyse“ nebo „Chemtrails Analyse“. Jedna taková kolovala po sociálních sítích, a to s německým textem tvrdícím, že hodnota hliníku je deset tisíckrát vyšší, než by měla být.

Jenže když se dokument zkoumal blíž, ukázalo se, že jde o rozbor dešťové vody ze švýcarského kantonu Valais, zachycené na krytu vířivky. Německé popisky byly do obrázku dodatečně přidané a s původní laboratorní zprávou neměly nic společného. Přesto tento příběh dál putuje internetem jako svatý grál „chemtrailistů“.

Chemtrails tak patří k těm teoriím, které se vždycky znovu vynoří. Na obloze jsou totiž letadla každý den a kondenzační čáry jsou pro konspirace vděčný terč. A když se lidé bojí nebo hledají, na co svést své problémy, tahle teorie je připravená nastoupit na scénu.

Zdroje: wikipedia.org, meteoshop, mujrozhlas.cz, denik.cz, ellinikahoaxea.gr

Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Píšu o tom, co mě baví – filmy, slavní lidé a všechno kolem zdravého života. Mám rád příběhy, co mají šťávu, a texty, které nejsou nuda.

Další články
Související

Kde se u nás žije podle žebříčku nejhůře: Vodňany, Karlovy Vary i sever Čech

Česko má velmi kvalitní lokality, a pak také ty, kde životní úroveň zkrátka skřípe. Někde to překvapí, okolnosti se však celkem opakují. Kde se žije nejhůře?

Hřbitov módy: V chilské poušti se hromadí tuny nechtěného oblečení, viditelné dokonce i z vesmíru

V chilské poušti končí každý den tisíce tun starého oblečení. Vzhledem k označení není jasno, jak a kdo by je měl zpracovávat. Dá se považovat za hřbitov módy.

Škoda 1000 MB – milník motorismu: Před 61 lety se zrodil vůz, který motorizoval ČSSR a stal se symbolem šedesátých let

Škoda 1000 MB, které se přezdívalo embéčko nebo také hanlivě tisíc malých bolestí, se coby levný rodinný automobil stala symbolem šedesátých let.

Roswell 1947: Pravda a mýty o slavném UFO incidentu, který odstartoval moderní éru záhad

Rozruch kolem Roswellu ve své době celkem rychle utichl. Legenda o mimozemšťanech vznikla až v 70. letech, odtajnění ještě o 20 let později.

Neváhej a toč! byl TikTok našeho mládí

Zábavný pořad založený na výběrů domácího videa plného karambolů? Ano, tak fungovalo Tak neváhej a toč a posléze i Natočto.

Dycky MOST!: „Tak vy hnědý skiny nemáte, ne?“ aneb Nejlepší hlášky z kultovního seriálu

Kdo by neznal seriál MOST! a spoustu legendárních hlášek, které v ně zazněly. Některé z nich si můžete připomenout v tomto článku.