Chorvatskému ostrovu Hvar se také říká ostrov slunce. Známý je také vynikajícím vínem a bohatou historií. Návštěvníkům nabízí desítky osamělých zátok, ale také rušná letoviska, která doposud nabízela všestranné vyžití od rána do noci. Čtvrtý největší ostrov v jadranském souostroví však v letošní sezóně čekají velké změny.
Ostrov se údajně chce zbavit nálepky večírkové destinace. Lidé, kteří na dovolenou míří za noční zábavou tak mají letos smůlu. Hvar se změní. Během letní sezóny bude nutné dodržovat hlukové restrikce. Ty budou mít pochopitelně dopad především na diskotéky a venkovní podniky. Zdejší radní rozhodli o tom, že maximální počet povolených decibelů bude 85. A takový hluk vydává obvykle rušnější restaurace.

Proč takové změny?
Je jasné, že některá místa jsou vhodnější pro klidnou dovolenou a jiná se hodí pro ty, kteří si chtějí na dovolené užít trochu nočního života. Vedení Hvaru už však má dost toho, že je jejich ostrov prezentovaný jako středisko nočních radovánek a bujarého života. Samo o sobě by toto označení asi nevadilo, ale s nočním životem je spojené popíjení alkoholu a s ním pak problémové chování turistů. Na Hvaru si proto řekli dost. Raději se zaměří na rodiny s dětmi.
Provozovatelům se to nelíbí
„Myslím, že je to katastrofa,” reagoval Visko Visković ze sdružení pohostinství Dictum Factum pro chorvatský zpravodajský web Dnevnik.hr. Dodal, že se od začátku zasazovali o pořádek a přísné tresty. Dokonce přiznal, že mají technologii, který to dokáže monitorovat. O současné situaci si myslí, že je to z extrému do extrému. Rozhodně s tím nesouhlasí.
Radní jsou však přesvědčení, že udělali dobře. Cílem novinky není jen omezit hluk na ostrově, ale také se posunout směrem k udržitelnějšímu modelu cestovního ruchu. A ten je vstřícnější především k rodinám. Ostatně celé Chorvatsko se snaží budovat si pověst destinace vhodné pro rodiny. Destinace, kde rodiny mohou obdivovat přírodní krásy, a přitom si užívat uvolněnou a klidnou atmosféru.
Pozor na pokuty
Není to jen o samotném ostrovu Hvar. Omezení přicházejí do celé země. Chorvatsko se zkrátka mění. Turisté tak nyní mohou dostat pokutu až 700 eur. Například ve Splitu nebo v Dubrovníku můžete dostat na místě pokutu až 700 EUR za chování, které je považováno za nevhodné. Co je tedy zakázané? Určitě užívání drog a popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích. Na veřejnosti se však nesmí také zvracet, a dokonce ani močit.

Pokud se budete chtít procházet po městě, pak je třeba se obléci. Pokuta může přijít za procházku bez trička nebo v plavkách. Za narušení veřejného pořádku, verbální napadání, křik, hádky, bitky a podobné chování může padnou pokuta až do výše 4 000 EUR. Pokuty jsou vysoké proto, že mají za cíl turisty od nevhodného chování odradit. Neměli by tak primárně sloužit jako trest. Podle místních je důležité, aby bylo Chorvatsko považované za bezpečnou a přívětivou destinaci.

Zdroj: chorvatsko.cz, novinky.cz, euronews.cz, dnevnik.hr