Císařův pekař – pekařův císař: Film s Werichem provázely zákazy, úrazy i rekordní rozpočet

Historická veselohra o císaři Rudolfovi II., legendárním Golemovi a pekaři Matějovi. To je snímek Císařův pekař – Pekařův císař z roku 1951. V hlavních rolích Jan Werich, František Filipovský, Zděnek Štěpánek nebo Bohuš Záhorský. Co jste o tomto filmu možná netušili?

REKLAMA

Zákaz sledování

Jen málokterý český divák by tuhle klasiku alespoň jednou za život neviděl. Byla ale místa, kde byl film zakázán. Tedy ne úplně, ale nesl s sebou určitá omezení. Například ve Finsku byl snímek přístupný až od 12 let a v Austrálii ho mohli sledovat jen dospělí.

Snímek se nelíbil ani tehdejšímu ministru Kultury Zdeňkovi Nejedlému. Režisér si proto „vysloužil“ dvouletý zákaz činnosti a ani Jan Werich si pak nějakou dobu nezahrál.

Ošklivé zranění

Jednomu z hlavních hrdinů – Janu Werichovi – se při natáčení stal nepříjemný úraz. Nechtěně totiž prošlápl vázu a jedna střepina mu zajela hluboko do nohy. Natáčení tak bylo na dva týdny pozastaveno, než se dal herec dohromady.

Neskutečné náklady

Na svou dobu se náklady za tento snímek vyšplhaly na neuvěřitelnou sumu. Ta se zastavila až na částce 27 milionů korun. Na tehdejší dobu se jednalo o opravdu astronomickou částku, v dnešních korunách (pozn.: při zohlednění inflace a měnového skoku v roce 1953) to odpovídá zhruba středně velkému českému celovečernímu filmu s rozpočtem kolem 100 milionů Kč. Jelikož bylo v plánu exportovat snímek do zahraničí, natáčelo se na drahý barevný film. Nutnost přetáčení po změně režiséra film prodražila – náklady vzrostly o dalších 10 milionů.

Drahé a nejcennější kostýmy

Kostýmy z tohoto filmu jsou pastvou pro oko. A nejen to. Patří k nejstarším a nejcennějším kostýmům, které má studio Barrandov ve svém skladu. Pro jejich historickou hodnotu byly dokonce zařazeny do kulturního dědictví – jsou pod ochranou ministerstva kultury.

A kostým Jana Wericha šily švadleny poctivě – pěkně ručně a práce na tomto skvostu jim zabrala neuvěřitelných 60 hodin.

Třetí film v pořadí

Filmový snímek Císařův pekař – Pekařův císař byl v té době teprve třetím československým barevným celovečerním filmem.

Nejkrásnější modelky

Všimli jste si ve filmu dvorních dam, které se objevovaly na císařově dvoře? Ještě aby ne, byly opravdu půvabné. Byly totiž zahrány jedněmi z nejlepších modelek tehdejší doby.

Filmy Císařův pekař a Pekařův císař vysílá v pondělí od 16:20 ČT1.

Zdroje: Extra, Pro ženy Blesk, Extra, Kinobox

Další články
Související

Tmavomodrý svět: Gynekolog šil Kaiserovi obočí, piloti běhali k maketám letadel a další perličky z natáčení

Válečné drama českých stíhačů u RAF se stalo divácky nejúspěšnějším snímkem roku 2001. Tmavomodrý svět si odnesl hned 4 České lvy.

Ulice: Lumír Nykl jako sňatkový rekordman. Šest žádostí o ruku a jak to vždycky (ne)dopadlo

Lumír Nykl z Ulice má za sebou už šest žádostí o ruku. Některé byly láskyplné, jiné komické. Na Prvního máje se chystá další pokus – s Kateřinou.

Mirka Čejková: Rychlý a nedůstojný konec v televizi, nový život v koučinku a virtuální realitě

Mirka Čejková se v Show Jana Krause otevřeně rozpovídala o nečekaném konci v televizi, přechodu ke koučinku a práci s VR technologií.

S kým žije Rudolf Hrušínský alias Pešek z Ulice: Jeho soukromí je zahaleno tajemstvím, manželka je doktorkou práv

S kým žije představitel seriálového Vlastimila Peška z Ulice? Rudolf Hrušínský ml. o své manželce moc nemluví, sama si to prý nepřeje.

Pálení čarodějnic: Původ, historie a současnost

Pálení čarodějnic je u nás stále živou tradicí, i když se forma trochu vyvinula. Odkud k nám přišly a jak je chtěl změnit komunismus?