Co když natankuju benzín do nafty a je to horší než nafta do benzínu?

Diesel nebo benzín? Dvě základní možnosti při koupi auta se spalovacím motorem. Pak ještě trable při návštěvě benzinky, aby člověk najel ke správnému stojanu. Jenže co když to prohodíte? Co když máte nový vůz s „tím druhým“ motorem, případně jste čerstvý řidič, a ještě to celé nemáte zajeté jako rutinu?

REKLAMA

Častý omyl

Asi jste o tomto problému slyšeli nejednu historku. Dost možná si ale myslíte, že jsou to jen podobné mýty jako žiletka v tobogánu. Jenže k těmto záměnám dochází naprosto běžně.

Užší hrdlo

Abychom byli přesnější, nafta se do benzinového auta dostane málokdy. Hrdlo nádrže je totiž užší než ústí tankovací pistole na naftu. Tím pádem i řidiče začátečníka nebo zvyklého na „druhý režim“ trkne, že je někde problém.

Opačný gard ale není žádný problém. Jestli si toho všimnete ještě před otočením klíčků v zapalování, nic drastického se neděje. Horší, a hlavně nákladnější případy nastanou, když vám auto zastaví několik kilometrů od benzinky. Nejhorší případ je, když naftu do benzinu nalijete třeba z kanystru.

Vypnout tankování a ředit

Pozor, ne řídit, ale opravdu ředit. Jakmile si uvědomíte tankování benzinu místo nafty, vypněte tankovací pistoli a ověřte stav nádrže. „Jestli vám tam jen „ukáplo“, není potřeba zasahovat. Dotankujte naftou a jeďte dál,“ radí Tomáš Marek z jednoho z mnoha pražských autoservisů.

„Dokonce i taková polovina nádrže se dá ještě zvládnout bez servisu,“ podotýká. Většina benzinek poskytuje přípravek, který zvyšuje mazivost nafty až pětinásobně. Ten nalijte do nádrže, dotankujte naftu a pak ji doplňujte po každých sto kilometrech. Cílem je směs benzinu, aditiv a nafty co nejvíce naředit.

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com
Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Risk je tu vždycky

Pravda, jde o trochu riskantní postup, který nemusí udělat dobře hlavně moderním vozům. „Tohle je asi jedno u starých dieselů, které na kvalitu paliva tak netrpí. Jakmile máte moderní vůz s vysokotlakým vstřikováním, takové bych obecně benzinu zbavil,“ komentuje věc Jak Čadský z autoservisu Škoda.

„Jestli jste ještě neusedli za volant, je nejlepší a nejjednodušší nádrž prostě vypustit a propláchnout.“ Takový krok je doporučen taky každému, kdo má auto ještě v záruce. Jinak je to právě takový problém, kvůli jehož řešení „na koleně“ o ni můžete přijít. Vypumpovat nádrž umí většina autoservisů, stejně tak můžete zavolat asistenční službu.

Ale klid, servisní zásahy nejsou tragédie, vyjdou vás většinou do 1 000 Kč.

Benzin v systému

Tohle je horší případ, tedy proniknutí paliva do soustavy a motoru. Příznaky jsou stejné, auto ztrácí postupně výkon a pak zhasne kompletně. Tohle už chce odtahovou službu a podrobnou práci servisu, takže počítejte s částkami v rámci několika tisíc.

A jestli vám do benzinu pronikne nafta, připravte se na mastnou sumu. „Je to případ od případu, ale prakticky vždycky nás čeká výměna svíček, oleje a filtru. Výjimkou nejsou ani poškození katalyzátoru a benzinové pumpy,“ dodává Čadský.

Jak na správné tankování?

Vnitřní štítek nádrže obsahuje skoro vždycky informaci o správném palivu. Klidně si udělejte značku i zvenku. Při tankování nedělejte 10 dalších věcí, soustřeďte se na každý krok. Radši vypadat na benzince trochu zmateně než solit servisu.

Další zajímavosti si můžete přečíst tady.

Zdroje: Garaz, BestDrive, Autosalon

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Propadla se před 49 lety a dosud ji nenašli: Příběh ženy z Brna, ze kterého mrazí

V únoru 1976 došlo v Brně k tragédii, ke které vedla lhostejnost místních úřadů. Tělo ženy, která se stala její obětí, se už nikdy nenašlo. Proč se propadla?

Policie Modrava: Diváci se pokračování další řady nikdy nedočkají

Policie Modrava snoubí krásnou přírodu a zajímavé policejní případy i příběhy. Dosud byly natočeny čtyři řady seriálu, jak se ale zdá, další nepřibudou.

Jak se jedlo za první republiky: Dnes již neznámý zeleninový pudink a zapovězený byl vídeňský řízek i roštěná

Za první republiky si lidé v hotelích mohli pochutnat na delikatesách. V domácnostech se však obvykle jedlo velice skromně. Maso se vařilo jen v neděli.

Samoobslužné pokladny budí emoce: Když si to sám namarkuju, měl bych mít slevu, myslí si lidé

Samoobslužné pokladny můžeme vidět ve stále více obchodech. Budí rozporuplné reakce, zatímco někteří si je chválí, jiní je zatracují.

Ostravština: Jak moc dobře se orientujete? Chuj s tym, cyp, ščur, bebechy i štrample

Ostrava je region razovity. Znáte výrazy, které se používají v nářečí? Nebo byste při návštěvě tohoto města místní mluvě vůbec nerozuměli? Jaká je ostravština?

Jak dobře rozumíte slovensky: Chrapúň, klinec, žerucha i budzogáň

Slovenština je náš nejbližší "cizí" jazyk. Jeho znalost byla za minulých generací celkem, běžná, dnes dělají potíže i základní slova. Jak rozumíte slovensky?