Pětasedmdesátiletý německý senior Hans S. si chtěl přivydělat k nízké penzi sběrem zálohovaných lahví a poctivě to nahlásil úřadům. Místo pochvaly za upřímnost však přišla studená sprcha v podobě okamžitého snížení sociálních dávek. Případ z Hamburku vyvolal bouřlivé reakce a upozornil na drsnou realitu byrokratického aparátu.
Srážka za upřímnost
Hans nedokáže ze svého starobního důchodu a základních sociálních dávek vyžít. Stejně jako tisíce dalších seniorů v podobné situaci se rozhodl vylepšit si napjatý rozpočet sběrem prázdných lahví a plechovek. Své úspory ve výši necelých 60 eur, tedy cca 1455 korun pak v dobré víře přiznal sociálnímu úřadu v hamburské čtvrti Altona.
Úředníci mu tuto přesnou částku ale nekompromisně strhli z vyplácených dávek. O události jako první informoval časopis Hinz und Kunzt. Následné odvolání úřady smetly ze stolu s odkazem na příslušný paragraf sociálního zákoníku s odůvodněním, že do příjmů spadají veškeré výdělky v hotovosti i v naturáliích.
Nový finanční limit
Přísný postup úředníků vyvolal obrovskou vlnu zájmu a do věci se vložilo samotné spolkové ministerstvo sociálních věcí. Úřad v Altone na základě nového stanoviska následně rozhodl o stanovení zvláštní výjimky. Penzista smí od nynějška vybrat na zálohách 50 eur měsíčně bez dalšího krácení dávek. Do tohoto schváleného limitu úředníci nově započítají i případné menší finanční dary od veřejnosti.
Nutnost dokládat účtenky
Dříve stržené peníze senior zpět nezíská. Postup úřadu byl podle platné legislativy po právní stránce naprosto v pořádku. „Samozřejmě bych ty peníze chtěl zpátky. Netýká se to ale pouze mojí osoby,“ svěřil se Hans S. deníku Hamburger Abendblatt.
Podle svých slov nezná vůbec žádného příjemce sociálních dávek, který by si nemusel k živobytí ještě něco dalšího přivydělávat. Zmíněná padesátieurová úleva platí momentálně exkluzivně pouze pro něj. Mluvčí úřadu Mike Schlink upřesnil nově nastavené podmínky. Senior musí vše evidovat a úřadům pravidelně nosit účtenky z automatů na vracení lahví. Pokud by chtěl podobnou výjimku získat jakýkoliv jiný důchodce, musí úřadům své dodatečné příjmy nejprve oficiálně nahlásit.
Pracovníci sociálního odboru pak posoudí jednotlivé žádosti zcela individuálně. Hans S. zůstává podle aktuálních informací jediným obyvatelem Hamburku, který peníze z vybraných záloh státu skutečně přiznal.





