Životní cyklus mnoha kusů oblečení by se dal popsat následovně: vyrobeno v Číně, použito nebo zkonzumováno v Evropě a vyhozeno v Chile. Právě do této země se totiž každý rok dostávají doslova tisíce tun použité módy. 40 % tohoto objemu najde svoje místo posledního odpočinku v nejsušší poušti světa. Na holé pláni tak roste doslova textilní hora – hřbitov módy.
Za deště květy
Ne, teď bohužel není řeč o tom, že by někde po dešti krásně rozkvetla velká zahrada. I když je poušť Altacama velmi suchá, jednou za čas tu přece jen pár kapek spadne. A když je jich mimořádně víc, pak se změní v modrofialové moře květů tvořených právě tunami oblečení. Kopcovitou krajinu tu tvoří tisíce kalhot, triček a svetrů.
Největší příjemce
Hospodářsky je Chile jedním z největších dovozců starého oblečení v rámci celé Latinské Ameriky. Jen v říjnu 2021 dorazilo do přístavu Iquique kousek od Alto Hospicio na 29 000 tun použitého oblečení. Z balíků pak vybírá ty nejlepší kusy cca 50 dodavatelů. Zbývajících 40 % se nijak nerecykluje, prostě putují na zmíněnou poušť.
Dle vyjádření Edgara Ortegy z místního odporu životního prostředí končí v okolí města denně až 20 tun starého oblečení. Tohle trvá už několik let. Město současně nemá dostatek sil, finančních ani personálních, aby mohlo trendu jakkoli zabránit. O čištění okolní přírody ani nemluvě.
Nejasnost zpracování
Jak ale Ortega podotýká, vyhození věcí do pouště je jen koncem většího řetězu. Staré oděvy ze zahraničí jsou totiž označeny jako „textilní odpad“. A není tak jasné, jak by se s nimi mělo vlastně naložit, natož jestli a jak je zlikvidovat. Poušť pak místní vnímají jako prázdné místo, kam se dá odložit všechno.
„V rámci naší kampaně chceme ukázat, že poušť je plná života. A také zvýšit povědomí o udržitelném nakupování,“ sdělila německé agentura DPA Estefanie Gonzálesová z Greenpeace.
Pálení na místě
Aby se uvolnilo místo, dochází občas k zapálení celých nánosů textilů. To samozřejmě znamená drastické znečištění celého okolí. Dle Ortegy tak v okolí město vypukne jednou za dva roky větší požár. I když se pak oheň snaží likvidovat hasiči, celé to pak doutná ještě několik dní.

Poklad na Stříbrném jezeře: Pierre Brice mohl přijít o život, neuvěřitelný úspěch a pro dabéra to byla čest
Problematická výroba
„Dnes je v oblečení hodně plastů, což je velký problém,“ svěřuje se Camile Palmaová. Patří jí obchod Angora Vintage, kde se specializuje na módu ze 60. – 80. let. Sídlí v hlavním městě a mrzí ji, že se takové oblečení označuje za odpad. Sama ručně vybírá dobré kusy na místním tržišti.
Návrhářství totiž vystudovala a potrpí si na kvalitní látky. Nejlépe stoprocentní bavlnu, která vydrží a neznečišťuje každým praním přírodu.
Environmentální pokrok
Ačkoli se z výše uvedené situace může stát jevit jako hrozně problémový, v rámci Latinské Ameriky je Chile přece jen pokrokové. Vláda přijala dle evropského vzoru zákony o recyklaci, ani v obchodech už nenajdete plastové tašky. Stejně tak všechny podniky musí mít „ošetřený“ odpad, který samy produkují. Některé vyrábí ze starého oblečení třeba izolační materiály. Zatím se daří za den zpracovat tři tuny, což je ale pořád málo.

Nová sezona Ulice: Co čeká naše seriálové hrdiny? Vanda v úzkých, oslava, nová láska i ředitel
Zdroje: Ekolist, Novinky, CeskaTelevize