Jednoduchý trik vyžene mravence i slimáky ze zahrady: Připravte si prášek do pečiva, majoránku nebo mletý pepř

To si jednoho rána takhle v klidu vstanete a chcete se na zahrádce pokochat novou úrodou. Jenže ouha, už z dálky vidíte, že je tu nějaký problém. Rostliny vypadají trochu jinak, zblízka je to skutečný armageddon. Svým záhonům jste věnovali spoustu energie a času a teď se objevili vetřelci. Vypadá to sice dramaticky, všechno se však dá napravit. Jak jednoduše vyprovodit ze zahrádky mravence a slimáky?

REKLAMA

Mor zahrádek

Slimáci jsou pro všechny zahrádky nemilým překvapením, které dovede rychle poškodit až zničit jakoukoli rostlinu nebo zeleninu. Ale pozor! Abyste je skutečně vyhnali, je třeba víc než jednoho zásahu. Jakmile odvetná opatření podceníte, budou se k vám pravidelně vracet. Jejich nejsilnější sezóna začíná v květnu, kdy se rozlézají a množí. Právě květen je proto nejlepším časem pro boj, dokud se populace nepřemnoží.

Co jim vlastně chutná?

Pro slimáky je vaše zahrada prostřený stůl s čekajícím talířem a příborem. V první řadě cílí na mladé sazenice a rostliny. Jsou měkké a šťavnaté, pro slimáky vysoce výživné a také snadno stravitelné. Hlavně mladé výhonky jim často padají za první oběti. Podobně jsou na tom obecně listy, na nichž najdete charakteristické díry a okrajově „okusy“.

Květy, ovoce a zelenina

Petúnie, begonie, měkké květiny, to všechno je pro slimáky skutečnou laskominou. Nejčastěji však řeší zahrádkáři ovoce a zeleninu. Týká se to především salátů, jahod, rajčat a mladých výhonků prakticky všeho. Opět se dostáváme k listům, které jsou u listové zeleniny a mladého salátu pochoutkou. Jahody blízko země jsou dalším terčem, podobně okurky a dýně.

Ruční sběr

Někdo na to nedá dopustit, protože není potřeba nic opatřovat, jen tomu věnovat pravidelný čas. Ruční sběr slimáků je sice trochu odpudivý, současně jde ale o nejekologičtější (pokud jste na tohle zatíženi) a také nejjednodušší metodu. Ideální čas nastává večer nebo hodně brzo ráno, kde je na zahradě spolehlivě přistihnete.

Vybavte se gumovými rukavicemi, rýčem nebo špičatým kolíkem či kleštěmi. Brzy po ránu budou rozlezlí po trávě, kde je prostě napíchnete a hodíte do kbelíku. Chytat hlavně ty velké oranžové je skoro zábava. Po setmění si vezměte baterku (ideálně čelovku) a dejte si druhé kolo.

Může to znít hrozně primitivně, ale jde stále o jednu z nejlepších metod. Přes den pak zvedejte kameny nebo prkna, kontrolujte vlhká a tmavá místa, kde se rádi schovávají.

Přírodní směs

Lze zakoupit nejrůznější produkty, pasti a další nástroje. Nicméně ty nejlepší postupy nebývají obvykle složité a likvidace slimáků není výjimkou. Využijete obyčejný prášek do pečiva, případně ještě cukr. Stejně tak slimáci nesnáší některé naprosto běžné bylinky.

Prášek do pečiva a bylinky

Jednoduše ho nasypte kolem rostlin a problém bude z velké části vyřešen. Při skutečně odolných kusech přidejte ještě cukr, tedy smíchejte oba prášky dohromady. Ale pozor! Když odeženete slimáky, dost možná přilákáte cukrem mravence.

Další nevýhodou prášku do pečiva (obsahuje sodu) je snížení pH půdy, tedy růst její kyselosti. Jestli si po opakovaném zákroku všimnete umírajících rostlin, posypte místo naopak kávovou sedlinou. To by mělo podmínky vyrovnat.

Levandule, šalvěj, tymián, majoránka, cibule, česnek. Všechny tyto bylinky vysaďte k ohroženým záhonům a zabijete dva slimáky jednou ranou. Zaprvé budete mít čerstvé domácí bylinky, zadruhé máte na zahradě něco, co slimáci nesnáší.

Pryč s mravenci

A pokud řešíte jen mravence a prášek do pečiva nezabírá, můžete vyzkoušet další přírodní prostředky v boji s těmito škůdci. Kolem záhonů či kmene stromku dejte mátu (sušenou či čerstvou) nebo majoránku. Fungovat by měla i levandule. Vyzkoušet můžete i mletý černý pepř (nejlépe čerstvě namletý).

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com
Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Zdroje: PrimaInspirace, iDnes

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Nemáte zahradu, ale toužíte po vlastní zelenině? Pěstovat ji můžete na okně nebo balkoně

Nemáte vlastní zahradu a toužíte po čerstvé zelenině? Pěstovat zeleninu a bylinky můžete zvládnout na balkoně, dokonce i na okenním parapetu. Jak na to?

Trik s toaletním papírem na výsadbu zeleniny vás příjemně překvapí

Jarní výsev zeleniny může býr komplikovaný i otravný. Jednoduchý trik s toaletním papírem vám ho usnadní víc, než byste čekali.

Spálit listí? Podle nového zákona nemožné

Biologického odpadu ze zahrady se lidé často zbavovali pálením. To je od počátku března díky novele zákona nemožné. Co s bioodpadem? Můžu ho spálit?

Co v březnu udělat na zahradě: Bez úklidu to nejde, péče o stromy a co připravit na výsev

Zahrádka potřebuje svoje v každém ročním období. Jaké zákroky a přípravy jsou potřeba v březnu pro dobrou úrodu? Péče o stromy a nezapomeňte ani na úklid kůlny.

Jak vyhnat krtky z vaší zahrady: Domácí směs na krtince, pramen vlasů a hlavně jim neublížit

Krtky na zahradě nemá rád žádný zahradník, ani ten, kdo si potrpí na pěkný trávník. Jsou v nějaké míře přínosní, ale radši, když jsou někde jinde.

Zahrádkáři si již dělají zásoby obalů od vajíček i jejich skořápek. Brzy je budou potřebovat

Skořápky a kartonové obaly nevyhazujte. Dají se skvěle využít při předpěstování sazeniček i jako hnojivo na záhon či ochrana před slimáky. Zahrádkáři to ocení.