Pokojové rostliny jsou ozdobou domácnosti. Každý nadšený pěstitel se doslova tetelí radostí, když vidí, jak se jeho pokojovkám skvěle daří. Aby i vaše rostliny krásně prospívaly, můžete je podpořit hnojivem. A to si navíc můžete vyrobit doma, takže není nutnost za něj utrácet.
Hnojivo z vaječných skořápek
Co děláte se skořápkami od vajíček? Pokud nemáte kompost nebo slepice na zahradě, pak je s největší pravděpodobností bezmyšlenkovitě vyhodíte do koše. A to je škoda, protože z nich můžete vyrobit skvělé hnojivo, které rostlinám dodá vápník.
- Vaječné skořápky omyjte a osušte
- S pomocí mixéru nebo hmoždíře je rozemelte na jemný prášek
- Skladujte ho v uzavření nádobě
- Práškem ze skořápek posypte zeminu v květináči
Hnojivo z banánové slupky
Kdo by nemiloval banány! Sladké ovoce, na kterém si dokáže pochutnat úplně každý. I slupka z banánů ve většině případů končí v koši. I z tohoto odpadu lze vyrobit hnojivo pro pokojové rostliny, které jim dodá draslík.
- Banánové slupky nakrájejte na malé kousky
- Rozložte je na plech a dejte usušit do trouby
- Po zaschnutí rozemelte na prášek
- Prášek z banánových slupek vmíchejte do zeminy (nebo posypte povrch)
Z banánových slupek lze vyrobit i tekuté hnojivo. Výroba je opět velmi jednoduchá. Stačí totiž slupky od banánů na několik dní namočit do vody a poté směs používat k zalévání.
Hnojivo z kávové sedliny
Když si pochutnáte na klasickém „turkovi“, jak naložíte s kávovou sedlinou, která zůstane ležet na dně hrníčku? Pokud právě teď přiznáváte, že ji vyhazujete, už asi správně tušíte, že je to škoda. Kávová sedlina lze posloužit jako super surovina pro výrobu hnojiva pro vaše pokojové rostliny.
- 100 gramů kávové sedliny smíchejte se 3 litry vody
- Směs nechte odstát alespoň 5 hodin
- V průběhu času několikrát promíchejte
- Tekutinu důkladně sceďte
- Do směsi ponořte pokojové rostliny a nechte je stát min. 15 minut
Hnojivo z akvarijní vody
Máte doma rybičky? Pak i voda z akvária, kterou při jeho čištění běžně vyléváte, může posloužit jako hnojivo pro vaše pokojové rostliny. Obsahuje v sobě hodně dusíku, draslíku, stopových živin a také mikroorganismů z rybího odpadu.
V tomto případě není třeba cokoli vyrábět. Stačí jen vodu, kterou slijete z akvária, skladovat ve vhodné nádobě a používat ji pro zalévání pokojovek. Samozřejmě mluvíme o vodě, která není výrazně znečištěná nebo zakalená.

„Slunce v duši“ už neuslyšíte: Ján Zákopčaník před třemi lety náhle zemřel. Z obrazovek se ztratil dříve, a to po incidentu
Hnojivo z tzv. kompostového čaje
Už jste někdy slyšeli o hnojivu z kompostového čaje? Pokud ne, rádi vám vysvětlíme, o co jde. I tohle hnojivo si totiž můžete vyrobit doma a skvěle tím prospět svým pokojovým rostlinám, aby se jim dobře dařilo.
- Vezměte větší skleněnou nádobu
- Vložte do ní banánové slupky, kávovou sedlinu, zbytky zeleniny, čajové sáčky a jiný organický odpad
- Přidat můžete mořské řasy
- Vše zalijte vodou a sklenici uzavřete
- Nechte stát alespoň týden (v průběhu sklenicí několikrát zatřepejte)
- Po týdnu slijte
- Vodu používejte pro zalévání rostlin
Zdroje: Lomi, Earth911, Biotech Americas