Kávovou sedlinu rozhodně nevyhazujte, má mnoho využití

Znáte to, uděláte si výbornou kávu a v kávovaru se vám začne shromažďovat množství kávové sedliny. První, co většinu milovníků kávy napadne, je asi tento „odpad“ vyhodit. To by ale byla veliká chyba! Přinášíme vám několik tipů, co s kávovou sedlinou udělat. Některé vás možná překvapí.

REKLAMA

Na zahradě

Lógr, jak se česky kávové sedlině mnohdy říká, totiž můžete využít například na své zahradě. Je totiž výborným zdrojem minerálů, obsahuje draslík, hořčík či vápník, které obohacují půdu, a navíc odpuzují nejrůznější škůdce.

Použít se navíc dá také jako hnojivo, když ho přidáte do kompostu, získáte velmi kvalitní hmotu, která bude krásně kyprá a pro rostliny výživná. Dejte si však pozor, abyste kávovou sedlinu nechali před použitím dobře vyschnout, ráda totiž chytá plíseň.

V domácnosti

Dalším místem, kde se kávová sedlina může stát skvělým pomocníkem, je vaše domácnost. Například v kuchyni ji můžete využít jako pohlcovač pachů a vůní, ideální je ho usušený v misce či sklenici vložit do lednice a zápach nemá šanci.

Můžete ho navíc použít třeba i na čištění zaschlé špíny z hrnců a pánví, kde funguje dokonce lépe, než písek. Je totiž jemnější, a proto také šetrnější variantou pro tyto účely. Stačí si vzít houbičku na nádobí a k saponátu přidat trochu lógru. Pak se můžete směle pustit do práce.

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

V kosmetice

Nejznámější způsob, jak kávovou sedlinu využívat, jsou pravděpodobně nejrůznější kosmetické vychytávky. Kofein, který je v kávě přirozeně obsažen, totiž krásně zpevňuje pokožku, a dokonce pomáhá stimulovat i růst vlasů. Navíc je opravdu účinným pomocníkem v prevenci i boji s celulitidou, směs si můžete připravit i pohodlně doma.

Stačí smíchat lógr s kokosovým, či jiným přírodním olejem a hotový zázrak je na světě. Pokud by se vám nechtělo si takový přípravek vytvářet, stačí trochu sedliny přidat jen k vašemu sprchovému gelu a účinek se také dostaví.

Zdroje: ireceptar.cz, babinet.cz, kavarna.4home.cz

Veronika Šustrová
Veronika Šustrová
Píšu už docela dlouho a hodně mě to baví. Zajímá mě lifestyle, kultura, móda, ale třeba i psychologie, ekonomie a aktuální mezinárodní dění.

Další články
Související

Domácí limonády jak od babičky: Recepty na poctivý bezový a malinový sirup bez chemie

Je vám horko a máte chuť na něco opravdu osvěžujícího? Tady jsou dva recepty na osvědčené domácí sirupy, ze kterých vytvoříte skvělé letní limonády.

I rajčata se dají zavařit do sklenic a je to snadné

Očekáváte letos zase bohatou úrodu rajčat? Naučte se rajčata zavařit do sklenic. Budete si na nich moci pochutnat i v zimě. Stačí pak jen sáhnout do spíže.

Konec plísním v koupelně: Vyzkoušejte tento geniální a levný trik našich babiček, funguje okamžitě

Už naše babičky měly zaručený způsob jak se zbavit nepříjemné a zdraví ohrožující plísně. Stačí vám na to dvě suroviny, které najdete doma. Konec plísním!

Květen na zahradě: Mulč, střih, výsadba a další věci, které musíte udělat teď, jinak bude pozdě na bohatou úrodu

I v květnu čeká každého zahradníka spousta práce, ale také radosti. Na co všechno si dát pozor a co budou stromy i keře vyžadovat?

S kým žije Linda Rybová: Blanka z Ulice prožila bouřlivé devadesátky s rockerem, klid našla až s hercem na mlýně

Linda Rybová kdysi randila s rockery, dnes žije se starším hereckým kolegou a třemi dětmi v oáze klidu na venkově.

Pankrác, Servác, Bonifác: Co se po jejich svátcích může sadit? Ledoví muži a jaké pověry se k nim vážou

První polovina května je pro zahrádkáře kritickým obdobím. Čekají je totiž ledoví muži a pak uplakaná Žofie. Co to znamená pro úrodu?