Ladislav Hojer: sadista s IQ 88 zabil 5 žen. Popraven byl ve 28 letech jako jeden z posledních v Československu

Podivín. Sadista. Kanibal. Vrah. Přesně tyto nálepky bude mít už navždy u svého jména Ladislav Hojer (†28). Během tří let zbavil života minimálně 5 žen. Za své nechutné činy poháněné chtíčem byl v srpnu roku 1986 popraven oběšením v pankrácké věznici. Stal se jedním z posledních popravených v Československu.

REKLAMA

Chlapec s nízkým IQ, který nevyčníval

Ladislav Hojer se narodil v březnu roku 1958. Měl velmi nízké IQ, které dosahovalo jen 88 bodů. Z toho důvodu navštěvoval zvláštní školu. Poté se vyučil sklenářem. Odmalička to bylo nenápadné dítě, které nevyčnívalo z davu. Navíc nic nenasvědčovalo tomu, že by měl mít sadistické sklony.

Jeho tatínek zemřel na rakovinu. To byl Ladislav ještě malý chlapec. Maminku o několik let později potkal stejný osud. Ladislav nakonec vyrůstal sám společně se svým bratrem. Ten ale nastoupil na vojenskou službu.

Napadl ji zezadu

Svou první oběť si Ladislav vyhlédl v noci z 1. na 2. listopadu roku 1978. V severočeském Děčíně pronásledoval tehdy bezmála třicetiletou Evu do Labské ulice. Ženu, která šla podél pravého řeku Labe, napadl zezadu a stiskl jí krk tak, že upadla do bezvědomí.

Hojer její tělo odtáhl stranou do křoví, kde ji znásilnil. Když se Eva probrala z bezvědomí, začala se bránit. Ladislav neváhal a ženu uškrtil.

Vrhl se na ni ve vlaku

K druhé vraždě došlo v únoru 1980. V té době byl sice Ladislav Hojer na vojně v Liptovském Mikuláši. Nikdo si ale nevšiml, že se na tři dny vzdálil. Svou oběť – tehdy čtyřiadvacetiletou Ivonu – si vyhlédl ve vlaku R-770 na trati z Prahy do Děčína.

Když si dívka odskočila na toaletu, Hojer se na ni vrhl. Udusil ji s pomocí šály a pokusil se ji znásilnit. Vzhledem k tomu, že v kabince bylo velmi málo místa a vagon se během jízdy pohupoval, nepodařilo se mu to.

Tělo hodil do vody

V pořadí třetí vražda proběhla mezi koncem srpna a začátkem září téhož roku. Ladislav Hojer uchopil neznámou ženu zepředu za obličej a rameno. Srazil ji k zem, kde jí rukou stiskl krk.

Následně s úmyslem ženu usmrtit pokračoval ve rdoušení, dokud poškozená nepřestala jevit známky života. Tělo svázal drátem, zatížil kamenem a vhodil do vody. Mrtvá žena byla nalezena v říjnu bez možnosti určit bezprostřední příčinu smrti.

Byl stále brutálnější

Čas mezi vraždami se zkracoval. A Hojerova brutalita se stupňovala. Čtvrtou obětí se stala devatenáctiletá Ivana. Ta se v brzkých ranních hodinách 31. ledna 1981 vracela z plesu. Hojer na ni zaútočil stejným způsobem, jako v předchozích případech.

Ženu odtáhl do křoví. Zde ji znásilnil a poté uškrtil. S pomocí kapesního nože následně do těla zasadil celkem devětatřicet ran.

Chtěla utéct, ale dohnal ji

V srpnu roku 1981 kolem druhé hodiny ráno nedaleko pražského Jarova potkal Hojer dvacetiletou Jitku. Odtáhl ji do parčíku, kde ji chtěl znásilnit. Nedařilo se – nedosáhl totiž erekce. Duchapřítomná dívka navrhla, že s ním půjde do jeho bytu. A Hojer souhlasil. Při první příležitosti se dívka vysmekla a chtěla utéct. Hojer ji ale dostihl a začal ji surově mlátit.

Křik a volání o pomoc vzbudilo muže bydlícího v blízké ubytovně. Z okna viděl dvě osoby, jak se perou – dívku ležící na zemi a muže, který ji bije. Na první zavolání Hojer nezareagoval, na druhé dívku nechal a utekl.

Tím ale jeho řádění neskončilo. Na Hojerově seznamu skončila také jednapadesátiletá Anna. Tu napadl v říjnu roku 1981 v pražském Motole.

Nápravu experti vyloučili

Vyšetřovací tým v čele s Jiřím Markovičem pátrali po pachateli. Vyslechli půl druhé stovky svědků. K dopadení Hojera dopomohl pacient psychiatrické léčebny. Tomu se měl vrah k minimálně jednomu případu přiznat a popsat mu, jak to probíhalo.

V únoru 1982 byl Hojer zatčen a předveden k výslechu. Přiznal se. Znalecké posudky popsaly Hojera jako primitivního psychopata s citovou tupostí. Experti zcela vyloučili možnost nápravy. Ladislav Hojer byl popraven ve věku 28 let.

Další články
Související

Karlův most, Karlštejn i univerzita: Jak Karel IV. proměnil Prahu v tajnou metropoli Evropy

Český král a římský císař Karel IV. je nejspíš nejvýznamnějším panovníkem naší historie. Dovolila to však právě událost z července roku 1346.

Kde se Mistr Jan Hus narodil? Historici se přou. Jeho rodný dům je možná úplně jinde

Církevní reformátor Mistr Jan Hus je jednou z klíčových postav naší náboženské historie. Přesto se na místu jeho narození historici stále zcela neshodnou.

Mušov: Příběh záměrně zatopené vesnice. Jako pomník se tyčí uprostřed nádrže „přeživší“ kostel

Vodohospodáři tehdy stavbu nádrže obhajovali jako protipovodňové opatření. Zatopenou ves Mušov tak dnes připomíná jen kostel na ostrůvku.

Kat Mydlář a jeho nejhorší den. Za popravu pánů si vydělal na dům, ale jednoho se bál stít

Kat Mydlář je nejslavnějším popravčím našich dějin, i když informace o něm zdaleka nemáme všechny. Proč pro něj byla staroměstaká exekuce nejhorším dnem?

Zlatá éra videopůjčoven: jak jsme v 90. letech trávili letní večery u vypůjčených kazet s akčními hity

Vzpomínáte na to vzrušení, když jste si v devadesátkách zašli do videopůjčovny půjčit kazetu? U televize se scházely party kamarádů či celé rodiny.

Petrův zdar!: Již 40 let se slaví Světový den rybářství. Historie českého rybářství sahá k Masarykovi a Lobkowiczovi

Rybářství jako profese zdaleka není jen o výlovech kaprů z rybníků. Každoroční Světový den rybářství osvětluje hlavně udržitelnost rybaření.