Návyky, které vám dodají více energie než šálek kávy: Poskočte si, hodně vody i bylinky či čokoláda

Káva je bezpochyby světově nejpopulárnějším způsobem, jak se nabít energií. Ovšem jestli jste proti ní už odolní nebo jen chcete vyzkoušet něco jiného, je tady hned několik alternativních „nakopávačů“. Věděli jste, že více jak polovina všech Američanů starších 18 let pije kávu denně? To je více jak 150 milionů kafařů. Kolik kávy vypijete vy? A víte, jak ji nahradit?

REKLAMA

V průměru tři šálky

Podle studie v E-Imports pili Američani v roce 2016 v průměru tři šálky černého nápoje denně. Nakonec, co by mohlo během hektického dne dodat pořádnou energii? Vědecké studie navíc ukazují, že právě káva obsahuje látky snižující krevní cukr, takže nápoj funguje jako prevence cukrovky a také snižuje riziko jaterních problémů.

Kolik kávy je moc?

Jak už to, tak bývá, existuje množství, kdy se i blahodárná tekutina stává problémem a káva není výjimkou. Nevyplatí se pro ni tedy sahat, kdykoli se cítíte unaveni. Nejeden výzkum ukázal, že příliš mnoho kávy vede minimálně k nespavosti a podráždění. Předávkovat se přímo kofeinem pak způsobuje nevolnosti, bolesti hlavy a vůbec nepěkné stavy.

Obecně by ani dospělý člověk neměl přijmout více jak 400 miligramů kofeinu denně, tedy 2-3 šálky. Jaké další způsoby tedy mohou dodat trochu té živosti?

Udělejte si denně revizi

Dokud si nejste vědomi vlastního já a nějakého směřování, je zavádění jakýchkoli novinek nebo dalších návyků střílení do tmy. Začněte se sledováním vlastního chování a rozpoložení a najděte to, co vás „nakopne“ v běžném režimu. Stejně tak můžete i zjistit, co vás unavuje a vyhnout se tomu.

Zvládněte svá rána

Ranní rituály jsou velmi populární a má to jasný důvod. Stačí mít jako jejich součást deset minut cvičení nebo meditace a budete možná překvapeni, jak se budete cítit naživu. Tělo, psychika a nálada jsou propojené nádoby a endorfiny vás rozjedou stejně, jako právě ranní káva.

Zvládněte večer a noc

Vzpomeňte si na své dětství. Potřebovali jste někdy dlouhé pobízení, abyste ráno vyskočili z postele? Že to přišlo až mnohem později? Vzpomeňte si na ty ranní přívaly energie, které jste v té době měli. Upřímně, to skákání si klidně skutečně zaveďte. Právě pohyb totiž vede k aktivaci lymfatického systému a krom jiného vyplavuje z těla nejeden toxin.

Pijte hodně vody

Bohužel dnešní pracovníci – hlavně v kancelářích – pijí snad všechno kromě základní životní tekutiny. Jenže marná sláva, naše tělo je ze 70 % právě z vody, takže i drobný nedostatek vede k oslabení mozku, které rychle pocítíte. Dostatečný pitný režim vás udrží v bdělosti, zlepší vám náladu a povede i k větší produktivitě.

Zaveďte si firemní kulturu

Pracujete na místě, které by mohlo soutěžit v nudnosti práce i prostředí? Nespoléhejte na to, že ostatní to nějak vylepší a chopte se toho sami. Máte-li možnost pustit si hudbu, zkuste něco rychlejšího a instrumentálního bez textu. Na YouTube najdete spoustu dlouhých tracků určených právě pro práci.

Strava a bylinky

Přínosy kávy a kofeinu nelze přehlížet. Co takhle ale něco, co by mělo stejný efekt, jen bez vedlejších účinků? Dejte na čas vale kávě a přejděte na zelený nebo černý čaj, případně guaranu nebo rooibos, tedy čajovec kapský.

Všechny zmíněné nápoje jsou z bylinek a jde tedy o čistě přírodní prostředky, jak načerpat energii. Stejně přínosná pro vás bude hořká čokoláda, různé bobule nebo losos. Nemusíte kávu úplně opouštět, ale zkuste rozšířit spektrum nápojů, od kterých její efekt chcete.

Zelený čaj, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com
Zelený čaj, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com

Jak se udržujete aktivními po celý den vy?

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Svatojánské byliny: Které léčivky sbírat na konci června a jak využít jejich magickou moc v domácí lékárně

Jaké bylinky patří do tzv. svatojánského devatera? K čemu můžete tyto léčivky využít? Nejen svatojánská noc, ale i konec června je vhodný k jejich sběru.

Jak je to se škodlivostí tamponů: Pozor na bělení i přítomnost kovů

Tampony dnes a denně používají miliony žen a dívek po celém světě. Málokdo si ale uvědomuje, jaká potencionální rizika tyto menstruační pomůcky přináší.

Proč nosit sluneční brýle: Chraňte oči, než si ublížíte

Sluneční brýle vnímáme spíš jako módní doplněk, mají ale několik zdravotních přínosů. A není od věci nosit je trochu častěji.

Co se děje v mozku před smrtí: Poslední minuty mozku skrývají naději na návrat k životu

Dovedeme nějak definovat život. Dovedeme nějak popsat i smrt. Ale momenty přechodu od jednoho k druhému jsou nám stále nejasné.

„Budila jsem se kvůli tomu okolo třetí ráno.“ Anička Slováčková popsala příznak rakoviny, který nikdo nebral vážně

Dva měsíce po smrti Aničky Slováčkové stále rezonuje její varování: opakující se příznaky nemoci není radno přehlížet.

I malý škrábanec na pánvi je škodlivý: Takovou pánev ihned vyhoďte

Věděli jste, že i malý škrábanec na teflonové pánvi může být opravdu hodně zdraví nebezpečný. Pozor také na přehřívání takových povrchů.