Meditace je v mnoha zdrojích zmiňována jako jeden z klíčových nástrojů pro redukci stresu, součást osobního rozvoje a celkové zklidnění se. Její kritici zase někdy říkají, že na ní vlastně nic není, že člověk jen sedí a dýchá. Jenže to vypadá, že tato aktivita dokáže ve své pravidelnosti dokonce opravovat lidský mozek. Jaké další výhody její praxe nese?
Není potřeba dlouho
Buddhistické přísloví říká, že má člověk meditovat aspoň 30 minut denně. Pokud na to nemá čas, tak 15 minut denně, ale pomoci může i pouhých pět minut. Pouhé dva měsíce vědomé a důsledné praxe pravidelné meditace zřejmě dokáží kompletně přestavět lidský mozek. Odhalení nepochází od nějakých esoteriků, ale vědeckého týmu z Harvard Medical School, jak uvádí PubMed.
Výsledky byly publikovány ve speciálním vydání Psychyiatry Research: Neuroimaging. Experiment probíhal za účasti šestnácti dobrovolníků účastnících se osmitýdenního programu. Ten se celkově soustředil na snížení lidského stresu a onu tak často skloňovanou mindfulness (česky někdy uváděnou jako zpřítomnění).
Náplň kurzu vyvinulo Centre for Mindfulness na University of Massachusetts Medical School, nešlo tedy o nějaký klasický komerční kurz.
Soustředění se na sebe
V týdenních sezeních se účastníci učili soustředit se na vědomí vlastního těla, pocitů, myšlenkového rozpoložení. Krom toho měli ještě ve svém volném čase doma pravidelně meditovat.

Mozky na magnetické rezonanci
Před zahájením programu a po jeho dokončení absolvovali všichni účastníci vyšetření na magnetické rezonanci. Porovnání snímků pak ukázalo jasný nárůst šedé mozkové hmoty v hipokampu. Jde o část mozku zapojenou do zpracování vzpomínek. Stejná změna postihla i další části mozku, spojené s introspekcí, a právě vědomím sebe sama.
Dřívější výzkum
Už o dva roky dříve narazili na podobný úkaz badatelé z University of California v Los Angeles. Sken mozku s vysokým rozlišením ukázal u dvou pravidelně meditujících lidí nárůst v oblastech spojených s vyjadřováním emocí. Ty byly citelně větší než u kontrolní skupiny experimentu.
Všech 22 účastníků tehdejší studie praktikovalo meditaci dlouhodobě, konkrétně v rozmezí 5-46 let. Průměrná délka praxe byla 24 let a většina z nich se této praxi oddávala na 10 – 90 minut denně.
Pohled medicíny
„Víme, že pravidelně meditující lidé často vyjadřují velmi pozitivní emoce. Mají také větší schopnost zklidnění vlastní mysli a větší tendenci starat se o své okolí a ostatní lidi. Naše výsledky tak vrhají další světlo na to, proč mají tito lidé podobné vlastnosti,“ poznamenala autorka studie Eileen Luders.

Tyto výsledky jsou určitě vzrušující a posouvají různé dohady a zkazky na mnohem konkrétnější úroveň uvažování o tomto návyku. Jde o solidní důkazy, že meditace vede k měřitelným změnám v lidské hlavě. Současně to dává větší váhu základní myšlence, že síla mysli je skutečnou veličinou a ovlivňuje člověku kvalitu života.

Další články na téma osobního rozvoje si můžete přečíst tady.
Zdroje: LearningMind, PMC