Neurovědci radí: Děkujte, učte se a hýbejte se – Sedmero jednoduchých návyků pro šťastnější život

Existují stovky či dokonce tisíce psychologických i dalších návyků a technik, jak se cítit šťastný a užívat si naplno každý nový den. Protože jsme každý trochu jiný, zabírá na nás i v této otázce vždycky něco trochu jiného. Ostatně i ten „pocit štěstí“ nebo úspěch leží pro každého jinde. Dnes se na to podíváme z hlediska vědy a jak neurovědci radí, co dělat, abyste byli šťastnější.

REKLAMA

Naučte se říkat „Děkuji“

Mozková aktivita se v přítomnosti či absenci deprese diametrálně liší. Deprese přitom není jen občasný splín, ale reálná změna mozkové chemie. Když za něco poděkujeme osobě, osudu, okolnostem nebo čemukoli jinému, soustředíme mozek na pozitivní aspekt života.

Je třeba podotknout jednu důležitou věc. Lidský mozek nerozeznává realitu a naše představy. Právě proto ho dokážeme zmanipulovat pozitivně i negativně. Ta pozitivní manipulace ovšem vyžaduje cílenou aktivitu, negativity se chytá nějak ochotněji. Příjemné vzpomínky spouští produkci serotoninu, a právě tato technika, tedy poděkování, je užívána jako jeden z postupů proti depresím.

Jeden problém najednou

Byli jste někdy posedlí multitaskingem a vidinou ohromné produktivity? Omlouváme se za prasknutí bubliny dojmu, ale multitasking je mýtus. Jediné, co se při něm děje, je rychlé přepínání mozku mezi několika jednotlivými problémy, které ho ve výsledku jen vyčerpává.

Na druhé straně se mozek nikdy nepřestane zabývat problémy, které nás skutečně trápí. Proto jsou tak neodbytné, a proto to stojí tolik energie. Kdykoli je pak takovými myšlenkami unaven (bez ohledu na jejich přínos), u všeho nevyřešeného budete asi cítit podrážděnost a úzkost.

Na druhé straně při každém nalezení konstruktivního řešení vás mozek odmění obrovskou vlnou neurotransmiterů. Ty uklidňují a dovolují vidět celý svět v lepším světle. Proto se opravdu soustřeďte na řešení jednoho problému v jeden čas a máte mnohem lepší vyhlídky.

Problémy si nenechávejte pro sebe

Jestli si svoje problémy a obtíže jen tiše a beze slov přehráváte v hlavě, používáte určité části mozku. Když je ale rozebíráte s ostatními a snažíte se „nahlas“ najít řešení, jsou zapojeny zcela jiné oblasti. Proto nepřekvapí, že právě v druhém scénáři mají negativní emoce mnohem menší reálný dopad.

Nemluvě o tom, že při kooperaci s dalšími lidmi se můžete dovědět podstatné informace i získat další nástroje řešení obtíží. Mluvení o problémech je navíc konkrétně pojmenuje a opět spustí produkci serotoninu. Máte tak mnohem větší šanci na nalezení reálného řešení.

Dotek a přijetí

Jako lidé jsme společenští tvorové a samota nám obvykle nesvědčí. Společenský kontakt je tak velmi důležitý, i když to tak nemusí na první pohled vypadat. S ním se pojí i mnohé formy fyzického kontaktu jako doteky, stisk ruky, přátelský polibek nebo objetí. Všechno z toho vede k našemu přijetí sebe samých, a dokonce urychluje rekonvalescenci těla po zranění nebo nemoci.

Jestli tyto prvky ze svého života odstraníte, mozek je vnímá stejně jako fyzickou bolest. Od toho už je jen krok ke změnám nálad a zárodkům budoucích depresí.

Učte se, zlepšujte se, a ještě jednou se učte

Existuje hodně věcí, respektive vlastností či návyků, které odlišují skutečně úspěšné lidí od zbytku společnosti. Jeden z nich je, že ti úspěšní nepokládají konec školní docházky za konec učení. Celý život tráví získáváním nových dovedností, znalostí a zlepšováním toho, co uměli předtím.

V rámci evoluce vždy přežil organismus, který se dokázala přizpůsobit, tedy adaptovat. Právě učení je pro mozek neustálou adaptací na měnící se okolní prostředí. Během tohoto procesu se mozek dále vyvíjí a odměňuje vlastní snahu získávat nové informace dávkami dopaminu, hormonu štěstí.

Jestli tedy chcete opět najít vlastní spokojenost, nebojte se vykročit za zaběhnutých kolejí s zkusit něco nového nebo změnit své prostředí.

Sportujte

Fyzická aktivita je stresem pro vaše tělo a jakmile ustane, dostane to samé tělo odměnu. Konkrétně dávku endorfinů, což je podobné opiátům typu morfia. Endorfiny tlumí jakoukoli bolest a zlepšují vaši náladu.

Abyste toho dosáhli, nepotřebujete běhat maraton. Kolikrát stačí jednoduchá procházka. Není pak náhodou, že hodně kreativních lidí typu spisovatelů nebo muzikantů nedá na takové procházky dopustit. Krásně se jim během nich tvoří.

Dopřejte si kvalitní spánek

Při spánku ve skutečné tmě uvolňuje lidské tělo hormon melatonin. Ten způsobuje zpomalení všech tělesných procesů, pomáhá mu s regenerací a také zvyšuje hladinu serotoninu. Jakmile ale mozek zachytí změnu v okolním osvětlení, začne uvolňovat stresové hormony.

Obvykle to vede k rychlému probuzení (obrana před nebezpečím) i během noci. Je proto velmi důležité spát ve skutečně tmavé místnosti a dopřát i 6-8 hodin.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Polibek má vlastní svátek: Líbání není jen romantika, ale i malý zázrak pro zdraví. Nejdelší polibek trval přes 34 hodin

Světový den polibku připadá na 6. července. Není sice tak známý jako Valentýn, ale své místo mezi svátky lásky má právem. Kdy a kde vznikl den na počest líbání?

Svatojánské byliny: Které léčivky sbírat na konci června a jak využít jejich magickou moc v domácí lékárně

Jaké bylinky patří do tzv. svatojánského devatera? K čemu můžete tyto léčivky využít? Nejen svatojánská noc, ale i konec června je vhodný k jejich sběru.

Jak je to se škodlivostí tamponů: Pozor na bělení i přítomnost kovů

Tampony dnes a denně používají miliony žen a dívek po celém světě. Málokdo si ale uvědomuje, jaká potencionální rizika tyto menstruační pomůcky přináší.

Proč nosit sluneční brýle: Chraňte oči, než si ublížíte

Sluneční brýle vnímáme spíš jako módní doplněk, mají ale několik zdravotních přínosů. A není od věci nosit je trochu častěji.

Zrcadlo v ložnici nemá co dělat. Jak díky feng-šuej proměnit svůj pokoj v oázu klidu a relaxace

Ložnice je místo, kde vás nemá nic rozptylovat, abyste se nerušeně ponořili do ozdravného spánku. Jaké prvky a mechanismy to narušují?

Co se děje v mozku před smrtí: Poslední minuty mozku skrývají naději na návrat k životu

Dovedeme nějak definovat život. Dovedeme nějak popsat i smrt. Ale momenty přechodu od jednoho k druhému jsou nám stále nejasné.