Špatným svícením si zkracujeme život

V dnešní době jsme umělým světlem obklopeni všude. Ať se hneme, kam se hneme. Od pouličních lamp až po obrazovky našich mobilních telefonů. A ty většina z nás během dne (i noci) nedá z ruky. Díky světlu si sice můžeme zejména v zimních měsících prodloužit den a zvýšit svou produktivitu, nicméně jeho nadměrné či nevhodné použití může mít na naše zdraví negativní dopad. Přitom si to většina lidí ani neuvědomuje. Jak je to tedy se svícením?

REKLAMA

Co je světelné znečištění?

Už jste se někdy setkali s pojmem světelné znečištění? Za tato dvě slovíčka se ukrývá nadměrné nebo také nevhodné osvětlení. Především tedy v nočních hodinách. Jen si sáhněte do svědomí, kolikrát během týdne strávíte pozdní hodiny s telefonem přilepeným k obličeji.

Špatným svícením narušujeme náš přirozený cirkadiánní rytmus. Co že to je? To jsou ony často skloňované biologické hodiny, které mají za úkol regulovat spánek a bdění. Takový náš vnitřní budík.

Podle Akademie věd České republiky může dlouhodobé narušování tohoto přirozeného rytmu vést ke vzniku celé řady zdravotních potíží. Od poruchy spánku přes deprese a obezitu až po zvýšené riziko některých typů rakoviny. A teď ruku na srdce: kolik z vás nemůže v noci spát, špatnou náladu zahání jídlem nebo na sobě pozoruje příznaky deprese? A kdo z vás si to někdy spojil se špatným osvětlením?

Modré světlo všude kolem nás

Asi každý má pojem o tom, co je to modré světlo. Vyzařují ho LED osvětlení a obrazovky elektronických zařízení. Studie Sorbonské univerzity odhalila, že právě modré světlo, které vyzařují i naše mobilní telefony, může v sítnici oka vyvolat zánětlivou reakci.

To následně může způsobit, že se poškodí buňky a dojde ke zhoršení zraku. Proto se doporučuje přidat do spektra červené složky, které mohou zmíněné negativní účinky kompenzovat a snižovat jejich dopad.

Pozor na nevhodné osvětlení na pracovišti

Vlivem špatného osvětlení na vašem pracovišti riskujete, že se budete potýkat s nepříjemnými zdravotními obtížemi – zmíníme například únavu, sníženou koncentraci, bolest hlavy nebo třeba bolest či pálení očí.

Tohle všechno může vést k tomu, že vaše produktivita jednoduše spadne dolů. A přitom zbytečně. Proto je důležité dbát na to, abyste si ve svém pracovním a samozřejmě také domácím prostředí zajistili správné světlení zohledňující intenzitu světa, jeho barvu a rovnoměrnost.

Špatným svícením si můžeme zkracovat život

Neustálým vystavováním se umělému osvětlení a dlouhodobým narušením našeho vnitřního rytmu si podle Hynka Medřického (světelného experta, který se specializuje na vliv světla na lidské zdraví, přírodu i cirkadiánní rytmy) zkracujeme život.

Na vině je nedostatek spánku. S tím má mnoho lidí problémy právě proto, že se obklopuje světlem, které narušuje přirozené procesy v těle. „Spánek funguje jako vnitřní úklid těla. Víme, že během osmi hodin se tělo dokáže „očistit“, ale pokud mu dáme jen šest hodin, co se stane? Nepoklidí naše vnitřní uklízečka o jeden pokoj méně? Nebo všude vyluxuje, ale už neutře prach? To zatím nevíme, ale jedno je jisté – dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje stres v těle,“ rozpovídal se v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Zdroje: Světelné znečištění, Akademie věd České republiky, Spectrasol, BOZP, Seznam Zprávy

Další články
Související

Prevence není ostuda: Třetina Češek se gynekologovi vyhýbá, hrozí jim rakovina i neplodnost

Třetina Češek nechodí na pravidelné gynekologické prohlídky. Lékaři varují: prevence může zachránit život i plodnost.

Prevence rakoviny začíná na talíři: Specialistka radí, co vyřadit z jídelníčku. A jsou to běžné české potraviny

Rakovina může začínat na talíři. Dietoložka radí, kterým potravinám se vyhnout, a co změnit, pokud chcete snížit riziko onemocnění.

Velikonoční nádivka: Lidový název zná málokdo, značila naději i úrodný rok a jak na ni

Velikonoční nádivka se dá připravit na mnoho způsobů. Jaká je historie tohoto pokrmu, který každý připravuje trochu jinak?

Co nesmí chybět na velikonočním stole: Mazanec, nádivka i jidáše s tradicí

Jaká jídla nesmí na našich stolech chybět během velikonočních svátků? Podle tradic to není jen mazanec a beránek, ale také nádivka nebo polévky.

Herec Eric Dane přiznal zdrcujícící diagnózu. Krasavec z Chirurgů bojuje s nevyléčitelnou ALS

Eric Dane přiznal, že trpí nevyléčitelnou ALS. Nemoc sice ohrožuje jeho tělo, ale herec se nevzdává a dál natáčí Euforii.

Co s okurkovým lákem: Marináda, do těsta na pečivo i proti bolesti v krku a kocovině

Lák z okurek není vhodné vylévat. Lze ho dále použít v kuchyni, ale také na zahradě. Poslouží také jako lék na mnohé zdravotní neduhy. Co tedy s lákem?