Správně to dělá málokdo: Povlečení vyměnit každé dva týdny, prostěradlo dokonce každý týden

Měnit či neměnit ložní prádlo? No, to se dá právem považovat za řečnickou otázku, zůstává tedy jen ta o frekvenci. Experti v tom mají poměrně jasno, nicméně běžné populaci se to bude zdát až příliš časté. Údržba lůžkovin je místem mnoha mýtů a „zaručených“ rad. Hygiena místa na spaní ale vyžaduje trochu více péče, než by se mohlo zdát. Jak často tedy měnit povlečení?

REKLAMA

Klidný spánek

Na první pohled se může zdát, že během spánku se toho s námi moc neděje, nebo že se to odehrává hlavně uvnitř těla. Což je pravda, mozek se regeneruje, stejně tak celý organismus. S tím však souvisí i tvorba mikrobiologického odpadu, hlavně v podobě odumřelé kůže. A její větší či menší šupinky se nevyhnutelně usazují právě v lůžkovinách.

Při spojení s přirozeným tělesným teplem a trochou vzdušné vlhkosti jde pak o ideální prostřední pro roztoče i bakterie. S trochou smůly a absence výměny prádla se tak zakrátko můžete setkat s alergiemi nebo dýchacími problémy.

Frekvence převlékání postele

Dle statistik mění většina lidí povlečení jednou za měsíc, což ovšem dle odborníků nestačí. Pro ložní prádlo je ideální frekvenci výměna jednou za týden, dva týdny pak maximum. Jednou týdně je na místě měnit i prostěradlo. V jednom gramu prachu se bez problémů usídlí až 15 000 roztočů, což k pečlivější údržbě lůžka přímo vybízí.

Deky, peřiny, polštáře

Další vybavení vašeho nočního odpočinku, které si žádá obdobnou pozornost. Jednou za čas je potřeba vyprat jak samotné lůžkoviny, tak i jejich potahy. Minimum je dvakrát za rok. Při nemožnosti vložení do pračky je na místě využít služeb čistírny. Krom ochrany vlastního zdraví také prodloužíte životnost obou součástí.

Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com
Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com

Domácí mazlíčci a paradox

Na předchozí frekvenci se shoduje i americká The Sleep Foundation. Jiná okolnost nastává při větší přítomnosti domácích mazlíčků. Může to znít extrémně, ale pokud s vámi spí kočky nebo psi, je výměna ložního prádla nejlepší i jednou za 3-4 dny.

Tady je však na místě uvědomit si podobný paradox jako při mytí vlasů. Vlasy se přirozeně mastí a jednou za čas je potřeba je umýt. Čím častěji to však děláte, tím více se budou mastit, je to jejich přirozená reakce. Kočky a psi jsou pachová zvířata a jakékoli nové prostředí si potřebují opatřit právě pachem.

Proto se kočky o všechno otírají bradou, kde mají pachové žlázy. Tím si věci „připisují“ a narušují značkování ostatních zvířat. Při častém měnění ložního prádla se budete nejspíš setkávat s častějším otíráním, tedy tímto značkováním. Pro zvíře to může být i traumatizující a matoucí.

Extrémy a vlastní režim

Jakákoli zvýšená doba pobytu v posteli vyžaduje větší péči o lůžko. Platí to pro nemoci a zvláště horečky, kdy se hodně potíte. Celkově vzato jsme každý trochu jiný a výše uvedené údaje platí jako jakýsi průměrný „mustr“. Sami si tak najděte vlastní režim, který bude mít na zřeteli vaše zdraví a současně praktickou proveditelnost.

Jak často měníte ložní prádlo?

Další tipy do domácnosti najdete tady.

Zdroje: ProZeny, ZenaIn, TheSleepFoundation

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Hlíva ústřičná: Vypěstujte si ji snadno i doma

Hlíva ústřičná se dá použít v mnoha pokrmech nebo do salátů. A pokud ji máte rádi, můžete si ji snadno vypěstovat sami. Jak na to?

Jak uchovat pečivo co nejdéle čerstvé: Na igelitové sáčky zapomeňte, a rozhodně nesmí do lednice

Jak udržet pečivo a jeho čerstvost co možná nejdéle? Zapomeňte na skladování v pytlíku a dejte přednost klasice v podobě chlebníku. Vhodná je i bavlněná utěrka.

K čemu v domácnosti využít vodu ze sušičky: Okna beze šmouh i splachování

Vyléváte vodu ze sušičky? Škoda! U vás doma totiž může najít celou řadu šikovných využití. Hodí se ke splachování i odmočení špinavého prádla.

Spálit listí? Podle nového zákona nemožné

Biologického odpadu ze zahrady se lidé často zbavovali pálením. To je od počátku března díky novele zákona nemožné. Co s bioodpadem? Můžu ho spálit?

Jak dlouho můžete skladovat vejce v lednici a jak na test jejich čerstvosti

Vejce by měla být jednou z pravidelných složek zdravého a vyváženého jídelníčku. Na co si dát pozor při jejich skladování?

Co dokáže použitý čajový sáček: Od teď jej už do koše nevyhodíte

Co uděláte s čajovým sáčkem poté, co se vyluhuje? Většina lidí ho bezmyšlenkovitě vyhodí do koše. Čajový sáček má však celou řadu zajímavých využití.