Sušení prádla v bytě může ohrozit vaše zdraví: Roli hraje vlhkosti i aviváž, ale můžete si s tím hravě poradit

Sušička na prádlo i myčka na nádobí jsou vynikající vynálezy. Ne každý je ale má doma, případně je nemůže použít. Prádlo se pak zcela přirozeně vyskytuje na sušáku uprostřed místnosti. Ačkoli může použitá aviváž krásně provonět celý byt, pro vaše zdraví není takový postup zrovna ideální. Co mokré prádlo způsobuje a jak ho tedy sušit?

REKLAMA

Proces sušení a jeho okolí

Prádlo sušíte v pokoji proto, abyste z něj dostali vlhkost. Ta se vypařuje do okolí, a protože se nemůže ztratit, prostor (místnost) tím vlhkost získává. Tento faktor prostředí se nejvíce dotýká prakticky kohokoli s astmatem, nějakou alergií nebo obecně sníženou imunitou.

Delší nebo pravidelný pobyt v takovém prostředí pak může vést k podráždění očí, bolestem hlavy, rýmě, únavě, kašli nebo dokonce zánětu dutin. Jestli vás tedy v období sušení prádla neustále trápí nějaké „virózy“, může být kámen úrazu právě tady.

Když není jiná metoda?

Domácí sušák na prádlo je asi nejjednodušší metodou sušení prádla, pokud není k dispozici pohodlnější způsob. Hlavně při absenci balkonu a v zimě, kdy je venku pod nulou. Co tedy udělat pro snížení zmíněného rizika?

Větrání je základ

Pointa je udržovat obecnou cirkulaci vzduchu s různými vlastnostmi. Během procesu sušení místnost několikrát větrejte. Upřímně, urychlíte tím i celé sušení, protože odpařená vlhkost se nebude vracet dovnitř prádla. Sušák dejte do místnosti, kde netrávíte tolik času, nebo můžete činnosti v ní konané dělat i jinde. Nechte ho také ve volném prostoru, aby nebyl ani z jedné strany blokován – omezuje to jeho efektivitu.

Nejméně vhodné místo

Nikdy nesušte prádlo v koupelně, pokud v ní nemůžete dobře větrat. Dříve byly zcela běžně šňůry na prádlo natažené u stropu, případně od koupelného závěsu na druhou stranu. Za běžného provozu a obvyklých podmínek je ale koupelna na tuto aktivitu nejhorší.

Často navíc nemá okna, což z ní činí místo nehybné atmosféry, kterou je potřeba někam vypustit. Nemluvě o sprchování a koupání, které vlhkost vzduchu jen doplňuje. Ideálním řešením je tak topení ve tvaru „žebříku“, na které se dají ručníky a další kusy rozvěsit.

Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com
Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com

Speciální odvlhčovače

Možná jste o nich ještě nikdy neslyšeli, ale i taková věc existuje. Jde o záležitost v řádu jednotek tisíc a vypadá někdy trochu jako kávovar. Bezpečně zachytí přebytečnou vlhkost ze vzduchu a určitě poznáte rozdíl. Dají se ale i zakoupit v řádech stokorun pohlcovače vlhkosti.

V místnosti určené k sušení nechte po celou dobu otevřenou ventilačku – mimo zimu. Během mrazu pak větrejte několikrát, intenzivně, ale krátce. Tím se zbavíte vlhkosti uvnitř, ale nepřijdete o akumulované teplo. Čerstvý vzduchu se vám pak ještě rychleji ohřeje.

Jak sušíte prádlo vy?

Další tipy do domácnosti najdete tady.

Zdroje: MagazinPlus, Frekvence1

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Hlíva ústřičná: Vypěstujte si ji snadno i doma

Hlíva ústřičná se dá použít v mnoha pokrmech nebo do salátů. A pokud ji máte rádi, můžete si ji snadno vypěstovat sami. Jak na to?

Jak uchovat pečivo co nejdéle čerstvé: Na igelitové sáčky zapomeňte, a rozhodně nesmí do lednice

Jak udržet pečivo a jeho čerstvost co možná nejdéle? Zapomeňte na skladování v pytlíku a dejte přednost klasice v podobě chlebníku. Vhodná je i bavlněná utěrka.

K čemu v domácnosti využít vodu ze sušičky: Okna beze šmouh i splachování

Vyléváte vodu ze sušičky? Škoda! U vás doma totiž může najít celou řadu šikovných využití. Hodí se ke splachování i odmočení špinavého prádla.

Spálit listí? Podle nového zákona nemožné

Biologického odpadu ze zahrady se lidé často zbavovali pálením. To je od počátku března díky novele zákona nemožné. Co s bioodpadem? Můžu ho spálit?

Jak dlouho můžete skladovat vejce v lednici a jak na test jejich čerstvosti

Vejce by měla být jednou z pravidelných složek zdravého a vyváženého jídelníčku. Na co si dát pozor při jejich skladování?

Co dokáže použitý čajový sáček: Od teď jej už do koše nevyhodíte

Co uděláte s čajovým sáčkem poté, co se vyluhuje? Většina lidí ho bezmyšlenkovitě vyhodí do koše. Čajový sáček má však celou řadu zajímavých využití.