Kartáček na zuby je tak samozřejmou pomůckou denního používání, že ho jako předmět mnohdy ani nevnímáme. Jeho opotřebení nebo poškození si tak obvykle všimneme náhodou nebo při nějakých nehodách. Pak se často objeví otázka, jestli není na čase výměna. Kdy je potřeba tuto hygienickou pomůcku vyměnit za nový kousek?
Pozor na rutinu
Zubní kartáček i další pomůcky je reálně záhodno vyměnit mnohem častěji, než si lidé myslí či připouští. Stejně tak není vhodné zůstávat dlouhodobě u jednoho typu nebo značky zubní pasty. Obecně experti radí měnit kartáček na zuby minimálně čtyřikrát do roka, což však většina lidí nedodržuje.

Známky opotřebení
Při běžném používání kartáčků (tedy na zubní hygienu) zpozorněte tehdy, jakmile jeho štětiny v klidovém stavu vybočí o 1-2 milimetry a budou hlavně roztřepené. Takto narušená vlákna se totiž pohybují zcela podle své vůle, nekopírují tudíž pohyb hlavy kartáčku. Asi nad tím mávnete rukou s tím, že to přece není žádný rozdíl.
Jenže chyba lávky. Kartáček je totiž navržen právě na soulad pohybu. Jakmile je tato harmonie narušena, dochází k poškození dásní, potažmo zubní skloviny. I když jsou štětiny na počátku pružné a pevné, používáním nevyhnutelně měknou, čímž ztrácí na účinností. Máte-li v kelímku stejný kartáček delší dobu (v rámci měsíců), asi jste si všimli jistého otupení.
Sídliště pro bakterie
Předchozí faktor je spojen s druhým, konkrétně usazováním bakterií. Při pravidelném oplachování vodou by se mohlo zdát, že něco takového vůbec nehrozí. Jenže právě z čištění úst a nedokonalého opláchnutí zůstávají mezi štětinkami drobounké usazeniny. A mokré prostředí v teplé koupelně svědčí bakteriím vždycky nejvíc.
V roce 2014 vyšla v časopise Scientific World Journal studie dokumentující přítomnost více jak 700 druhů bakterií v našich ústech. Docela čilé prostředí.
Jak často tedy?
Zubní kartáček by měl být nahrazen novým každé tři měsíce, nicméně uváděná délka je spíše orientační. Faktem totiž je, že při normálním používání vypadá běžný kartáček z obchodu jako smeták už po dvou měsících používání. Za tento stav může ovšem nevhodná technika, příliš agresivní čištění a další návyky uživatelů.
Po zdravotních potížích
Stejně jako převlékáte postel po prodělané nemoci (Převlékáte, že?) je na místě vyměnit kartáček po jakékoli infekční nemoci nebo přímo dentálních potížích. V takových případech je totiž uvedené množství bakterií výrazně vyšší. Buď tedy vyměnit, nebo aspoň pečlivě dezinfikovat. Nicméně při dnešních cenách kartáčků je výměna možná levnější.

Správné umytí?
Máte navyklé opláchnutí pod tekoucí vodou a vrácení do stojanu, že? Jde o nejčastější, bohužel však nedostatečný postup. Nejlepší je použít speciální prášek, případně ústní vodu. To druhé zní divně, protože ta přece patří do pusy, ne? Její antiseptické efekty však spolehlivě působí i právě na vlákna zubního kartáčku.
Stejně tak dopřejte pravidelnou a hloubkovou hygienu všem dalším pomůckám, které si v koupelně strkáte do úst. Pokud jde o zubní pastu, není životně nutné ji pravidelně měnit. Klidně používejte i víc značek najednou. Není však od věci otestovat sem tam něco nového.
