„Nenávidím svůj život“: Proč se tak cítíte a co s tím

Přistihnete se někdy při pocitech nenávisti k vlastnímu životu? Nebo je to dokonce dlouhodobý stav? Klid, nejste sami a důvodů může být hned několik. Od praktických jako chudoba nebo vnitřní či vnější bolest až po úzkosti a deprese. V první řadě je potřeba dopátrat se příčiny a nějak ji pojmenovat. Co má jméno, vyleze z jeskyně a dá se s tím vypořádat.

REKLAMA

Kde se bere nenávist k životu?

Základy toho, co se pak stane, často pochází z našeho dětství. Ne, že by to bylo překvapující. Můžeme si přát, aby děti všude na světě mohly procházet zdravou výchovou a vyrůstat v bezpečném prostředí. Ale k tomu globálně nikdy nedojde. A i když dětství může být základním kořenem, v dospělosti se přidávají další faktory.

Pocit vlastního selhání

Všichni jsme asi někdy, případně několikrát, měli velké plány. Takové, které vypadaly fantasticky na papíře nebo v našich hlavách. Ale reálně příliš dobře nevyšly. V těch horších případech jste se možná i pořádně spálili. Bez ohledu na rozsah a příčinu to často vede k pocitu nejen selhání, ale že vy sami jste definicí selhání.

Jestli jste se opakovaně rozvedli nebo rozešli s partnerem, neznamená to, že celý váš život je v ruinách. Jen jste si podle určitého vzorce vybrali špatný protějšek. Jestli jste ztratili práci, neznamená to, že tím končí svět. Shodou okolností se můžete nachomýtnout k něčemu mnohem lepšímu.

Víte, čím se vyznačují ti nejlepší v každém oboru? Obvykle selhali víckrát než kdokoli kolem nich. Jen si zachovali mentální odolnost na to zkoušet to dál. A stát v něčem (dle vlastního úsudku) za prd, to je první krok k tomu být v tom dobrý.

Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com
Ilustrační foto, Zdroj: Pexels.com

Nasloucháte lžím a nesmyslům

Pokud je vás snadné okouzlit nebo ohromit, dost možná se chováte podle toho, co si o vás myslí hlavně ostatní. Kritizuje-li vás neustále někdo z rodiny nebo vašich přátel, budete se považovat za zoufalce – aniž by k tomu kolikrát byl reálný důvod. Když ale takovým řečem nasloucháte opakovaně a nemůžete se od nich izolovat, budete o sobě uvažovat na jejich základě.

Snadno se řekne, abyste změnili kolektiv, ve kterém se vyskytujete. Realizace ale může být problém. Rozvažte si ale, zda je kritika skutečně oprávněná, nebo je to jen jedovatá slina, za kterou se nic skutečného neskrývá. Často je to jen negativita, kterou si takový kritik kompenzuje nějaký vlastní nedostatek. Přerušení spojení s takovými lidmi vám pomůže chopit se opět vlastního života.

Jste sami

Je rozdíl mezi samotou a osamělostí – a to první si určitá skupina lidí vyloženě užívá. Na druhou stranu osamělost můžete zažívat i v místnosti zaplněné lidmi, se kterými si zkrátka nemáte co říct. Dalšími důvody samoty mohou být absence partnera, odstěhování se od rodiny nebo cokoli dalšího. A někdy je to opravdu těžké a vyvolává to pocit životního záseku.

Co s tím provést? Jestli máte nějaké koníčky, najděte si komunitu podobně smýšlejících lidí. Celkem pravidelně vyrůstají na tomto základu přátelství, případně i partnerské svazky. Nebojte se chodit ven a měnit prostředí, dříve nebo později se vám podaří navázat nové vztahy.

Jestli se u vás zrovna sešla osamělost a nenávist k vlastnímu životu, zkuste jednoduchou věc. Jděte naslepo ven a zkuste někomu pomoct. Jedno komu a jedno s čím. Případně se vypravte na místo v okolí, kde jste ještě nikdy nebyli. Přerušení kruhu rutiny vede kolikrát k netušeným koncům.

Jste na mizině a bez vyhlídek na zlepšení

Nenávidět všechno kolem, když jste bez peněz, není nic těžkého. Nejen, že vidíte lidi kolem, jak zvládají běžný život, ale taky, jak si dopřávají to, co mají rádi. Ivo Toman řekl ve své první knize Debordelizace hlavy památnou věc. „Být švorc je dočasný stav, ale chudoba je stav mysli.“

Vaše myšlenky totiž určují vaše hodnoty a priority. To určuje vaše chování a rozhodování v konkrétních situacích. A tohle vede ke konkrétním výsledkům. Abyste se tedy z tohoto kruhu vymotali, je třeba změnit počáteční nastavení. Udělejte si revizi výdajů a současně zapracujte na příjmech.

Lidé se mnohdy snaží jen hrozně šetřit, ale nepátrají po tom, jak by mohli více vydělávat. S tím se pojí i absence finanční gramotnosti, kvůli čemuž mnohdy zbytečně přicházejí o stovky i tisíce korun. Jakmile bude mít váš rozpočet na obou stranách jasnou strukturu, držte se jí. Další vývoj vás možná překvapí.

Psychická porucha

Tohle je nejtěžší překážka, kterou pravděpodobně nezdoláte jen vlastními silami. Možná jste se pokusili o sebevraždu, poškozujete se nebo máte jiný škodlivý sklon. Třeba deprese. Ne to, že máte občas špatný den. Ale skutečné deprese, tu inkoustově černou prázdnotu, která pohltí každou vteřinu vašeho bytí, a vy nenacházíte uspokojení naprosto v ničem.

Co s tím? Vyhledejte odbornou pomoc, nechte si případně poradit a předepsat potřebné léky a jasně pojmenujte, co s vámi je. Jak bylo zmíněno výše, co se nějak jmenuje, s tím se dá nějak pracovat. Nejhorší běsy jsou ty bezejmenné, to ukázal lidstvu už Howard Phillips Lovecraft.

Obnovte také své spojení s přírodou. Teď tím není myšlena nějaká esoterika, ale prostý pobyt venku. Procházka lesem, přírodou, čerstvý vzduch i povětří jsou ty nejlepší léky. I u nachlazení a respiračních onemocnění se říká Co ze vzduchu přišlo, ať tam zase odejde. Najděte si lidi, kteří vás podpoří, choďte spolu na procházky – hlavně na to nebuďte sami.

Zdroje: LearningMind, Wikiskripta, DatabazeKnih

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Ranní ptáče dál doskáče: Brzké vstávání má vliv na snadnější hubnutí i silnější imunitu

Jste ranní ptáče nebo noční sova? Podle studií může mít brzké ranní vstávání pozitivní vliv na naše tělo. Snižuje riziko deprese a podporuje metabolismus.

Klíče ke štěstí a spokojenosti, které většina zanedbává: Inspirujte se u dětí, změňte myšlení a v jednoduchosti je síla

Obsah naší mysli určuje, jak vnímáme okolní svět. Z toho pak vychází naše chování, hodnocení a výsledky. Jak dosáhnout spokojenosti a štěstí?

Seznam zásadních rozdílů mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi: Na které straně jste vy

Úspěch či neúspěch v životě a práci je spojen s určitým spektrem osobních návyků a vlastností. Které sklony vedou kam?

Neurovědci radí: Děkujte, učte se a hýbejte se – Sedmero jednoduchých návyků pro šťastnější život

Lidský mozek je úžasný a současně zrádný nástroj. Negativ se chopí skoro sám, pozitivní musíme být cíleně. Jaké triky použít?

Jak odhalit, že vám někdo lže: Vyhýbá se zmínce o sobě, negativita, zmatečná slova a oči

Říká se, že lež má krátké nohy. Někdy ovšem utíkají hodně rychle. Jaké věci mohou neomylně prozradit, že vám někdo neříká pravdu?

Síla objímání: Nečekané benefity pro naše tělo

Mezinárodní den objímání, který se dnes slaví, u nás ještě není příliš známý. Je to drobné gesto, které vám dokonce může přispět na větší psychické pohodě.