Slupky z cibule nebo česneku nevyhazujte: Koření, čaj nebo hnojivo

Slupky z cibule nebo česneku končí ve většině českých domácností v koši. Na první pohled nepotřebný odpad má ale mnoho šikovných využití. Přečtěte si náš článek a zjistěte, proč odteď slupky od česneku nebo cibule už nikdy bezmyšlenkovitě nevyhodíte.

REKLAMA

Ochutí rýži a dodá jí barvu

Napadlo by vás přidat během vaření rýže do vody slupky od cibule? Možná ne. Přitom tento šikovný trik dodá vařené rýži nejen zajímavou barvu (bude více lahodit oku), ale zároveň jí propůjčí také velmi příjemnou chuť.

Barvení vajec je klasika

Asi každý si v období Velikonoc vzpomene, že na barvení vajec lze použít právě slupky od cibule, které vajíčkům dodají krásný hnědý nádech. U barvení přidejte do vody lžíci soli a dvě lžíce octa.

Slupky do chleba?

Pečete si domácí chleba? Pak do něj příště neváhejte přidat cibulové nebo česnekové slupky. Můžete je nadrtit nebo rozemlít a poté vmíchat do těsta. Budete mile překvapeni výraznější a lahodnější chutí.

Hnojivo za hubičku

Ať už pěstujete pokojovky, bylinky, okrasné květiny nebo máte truhlíky na balkoně, dávejte pozor. Věděli jste, že z cibulových či česnekových slupek (které běžně považujete za nudný odpad) můžete vyrobit skvělé hnojivo?

Výroba je přitom velmi snadná. Stačí vzít tři hrsti slupek a zalít je 1 litrem vody. Nádobu uzavřít a nechat 3 dny vyluhovat. Následně můžete používat jako tekuté hnojivo.

Šup s nimi na kompost

Máte-li tu možnost, hoďte slupky od cibule nebo do česneku raději nežli do popelnice na kompost. S ním pak můžete podpořit rostliny – kvalitní kompost jim dodá potřebné živiny, zvýší úrodu a celkově podpoří kvalitu půdy.

Čaj na imunitu

Místo toho, aby slupky skončily na dně odpadkového koše, připravte si z nich čaj. Je skvělý na podporu imunity, což se zejména v aktuálním období nachlazení a chřipek může hodit. Slupky stačí jednoduše zalít vroucí vodou a nechat 15 minut stát. Pro lepší chuť přidejte med, citron nebo třeba zázvor.

Domácí koření? Proč ne!

Koho by napadlo slupky rozložit na plech, vložit do trouby vyhřáté na 200 °C a péct po dobu 10 až 20 minut? Následně rozdrtit a používat jako domácí koření na maso i zeleninu? Schválně to zkuste, je to dobrota.

Inhalace proti ucpanému nosu

Až vás bude příště trápit rýma a ucpaný nos, zkuste do horké vody přidat hrst cibulových slupek. Inhalace páry s kombinaci se slupkami skvěle prohřeje dutiny a pomůže uvolnit ucpaný nos.

Vyzkoušíte něco z toho? Máte nějaké další tipy, jak v domácnosti využít slupky od cibule nebo česneku? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Zdroje: Magazín doma, Dům a zahrada, Deník, Home Bydlení

Další články
Související

Hlíva ústřičná: Vypěstujte si ji snadno i doma

Hlíva ústřičná se dá použít v mnoha pokrmech nebo do salátů. A pokud ji máte rádi, můžete si ji snadno vypěstovat sami. Jak na to?

Jak uchovat pečivo co nejdéle čerstvé: Na igelitové sáčky zapomeňte, a rozhodně nesmí do lednice

Jak udržet pečivo a jeho čerstvost co možná nejdéle? Zapomeňte na skladování v pytlíku a dejte přednost klasice v podobě chlebníku. Vhodná je i bavlněná utěrka.

K čemu v domácnosti využít vodu ze sušičky: Okna beze šmouh i splachování

Vyléváte vodu ze sušičky? Škoda! U vás doma totiž může najít celou řadu šikovných využití. Hodí se ke splachování i odmočení špinavého prádla.

Spálit listí? Podle nového zákona nemožné

Biologického odpadu ze zahrady se lidé často zbavovali pálením. To je od počátku března díky novele zákona nemožné. Co s bioodpadem? Můžu ho spálit?

Jak dlouho můžete skladovat vejce v lednici a jak na test jejich čerstvosti

Vejce by měla být jednou z pravidelných složek zdravého a vyváženého jídelníčku. Na co si dát pozor při jejich skladování?

Co dokáže použitý čajový sáček: Od teď jej už do koše nevyhodíte

Co uděláte s čajovým sáčkem poté, co se vyluhuje? Většina lidí ho bezmyšlenkovitě vyhodí do koše. Čajový sáček má však celou řadu zajímavých využití.