Spálit listí? Podle nového zákona nemožné

Zima už předává svou vládu jaru a lidé začínají připravovat své zahrádky na teplé období. Mezi první práce obvykle patří vyhrabání suché trávy, případně zbytků popadaného listí. Mnozí pak biologickým odpadem neplní popelnice, ale raději ho spálí. Jenže to novela zákona o ochraně ovzduší zakazuje. Od počátku března. Spousta lidí však o zákazu nic netuší. Jak to tedy je, můžu spálit listí nebo ne?

REKLAMA

Pálení listí a dalšího suchého rostlinného odpadu regulovali ještě nedávno místní vyhlášky. Ty nyní obce a města ruší. A některé místní samosprávy také posilují svozy biologického odpadu. Vedení obcí se však také obávalo reakcí zahrádkářů na nový zákon. Prozatím se zdá, že lidé přijali zákaz pálení poměrně klidně. Možná je to tím, že už v minulosti zahrádkáři pálili opravdu jen minimum biologického odpadu a velkou část ho zužitkovali do kompostu.

Zákony si odporovaly

Pálení trávy a listí už nějakou dobu zakazoval zákon o odpadech, jenže zákon o ovzduší pálení za určitých podmínek povoloval. To je důvod, proč vešla v platnost novela zákona o ovzduší. Ještě před pár dny bylo tedy pálení nekontaminovaného bioodpadu na zahradách povolené. Aktuálně platí novela, která umožňuje spálit jen suchý rostlinný materiál bez kontaminace v případě, že se nejedná o likvidaci odpadu ve smyslu zákona o odpadech.

Prosté pálení na otevřeném ohni na zahradě je tak zapovězené. Tedy v případě, že chcete pálit i jiné věci než suchý rostlinný materiál, který dokonale shoří a nedoutná. Konkrétně zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší § 16 odst. 4 uvádí, že v otevřeném ohništi lze spálit pouze suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami. Dle § 23 odst. 1b a 2b lze za přestupek uložit pokutu do výše 50 000 Kč. V praxi to znamená, že například dřevo pálit můžete.

Kam s ním? 

Možná se tedy pídíte po tom, kam vlastně máte bioodpad uklidit. Ideální je pochopitelně vlastní kompost. Ne každý ho však má, a ne všechen biologický odpad se na kompost hodí. Ideální je tedy využít popelnice na bioodpad, pokud je doma máte, případně biologický odpad odvézt do speciálního kontejneru. Ty má pro občany k dispozici každá obec. Pokud si nejste jisti, kam s biologickým odpadem právě ve vaší obci nebo městě, kontaktujte vedení a informujte se. Informace byste měli najít také na webu nebo sociálních sítí obce.

Mohu si zapálit oheň? 

Máte doma ohniště, kde si čas od času chcete spolu s rodinou nebo přáteli opéct špekáčky? To samozřejmě můžete. Tedy pokud nebude aktuálně vydaný plošný zákaz pálení. Rozdělávání ohně jako takového novela zákona nezakazuje. Příjemné odpoledne a večery u táboráku si tak s chutí můžete užívat i nadále. Jen by vás nemělo napadnout zakončit pohodové rodinné opékání tím, že do ohně hodíte také další biologický materiál. Pak by se vám mohla týkat pokuta za nedodržení zákona.

Další články
Související

Proč svět potřebuje komáry a vosy? Bez nich by nás zaplavili škůdci a ekosystém by skolaboval

Nebezpečná klíšťata, velmi otravní komáři nebo bzučící vosy hlesající sladké. Nás otravují, pro přírodu jsou ale zcela nepostradatelní.

Jak přežít tropické dny: Vyzkoušené rady našich babiček, jak v paneláku zatočit s vedrem i trik s větrákem a ledem

Děsíte se horkých dnů v panelákovém bytě? Zkuste vsadit na některý z triků, které pro přežití tropických dní využívaly i naše babičky.

Zavařování jahod a třešní: Nejlepší babské rady, jak správně uchovat chuť léta ve sklenici až do zimy i s pomocí rumu

Je čas jahod a třešní. Sladkého ovoce, které milují snad všichni. Naučte se zavařovat ovocnou úrodu podle fíglů našich babiček. Jak tedy na správné zavařování?

V létě sekejte trávník s rozumem: Méně je někdy více, vyhnete se tím jeho uschnutí

V každé roční době vyžaduje trávník trochu jiný režim údržby. Jak často ji sekat v letních vedrech a co se s ní děje v tropických teplotách?

Tekutá žehlička na cesty snadno a levně: Stačí vám ingredience, které máte nejspíš doma

Věděli jste, že se na dovolenou nemusíte tahat s žehličkou? Existuje totiž takzvaná tekutá žehlička, kterou si dokážete vyrobit snadno i doma.

Jak na problémové sousedy aneb Když prosba nestačí

Soužití v bytovém domě i vilové čtvrti může být problematické. Jaké máte možnosti, pokud vám sousedi úmyslně nebo jinak komplikují život?