V Česku stále neumíme trojobal na řízky: Základem je sádlo a trouba

Řízek je nesmrtelná klasika. Neobejdeme se bez něho ani na Vánoce v kombinaci s bramborovým salátem. Společně s dětmi jezdí na školní výlet schovaný do dvou plátků chleba. Bereme ho s sebou schovaný v alobalu na dovolenou – na cestu se přece svačinka hodí. Většina z nás ale chybuje v tom úplně nejzákladnějším – tím je právě trojobal.

REKLAMA

Klasický trojobal

Většina z nás používá pro obalení řízků hladkou mouku. Podle profesionálních kuchařů je ale mnohem lepší volbou mouka polohrubá nebo hrubá – lépe do sebe vsáknou přebytečnou vodu a řízky jsou pak křupavější. Před obalováním nezapomeňte maso dobře osušit, aby se na něho mouka nenalepila až příliš.

Obalování řízků má ještě jedno doporučené pravidlo. Na strouhanku tolik netlačte, ale naopak v ní plátek masa obalte jen tak lehce. Nebude se po usmažení od masa odlepovat.

Smažit jedině na sádle

Na čem smažíte řízky? Většina lidí na oleji. Ne že by to bylo úplně špatně, nicméně řízky v trojobalu by se měly smažit zásadně na sádle. Sádlo totiž tomuto pokrmu dodá nezaměnitelnou chuť, kterou smažením na oleji jednoduše nedosáhnete.

Řízky byste po obalení měli nejdříve zprudka osmažit na pánvi, poté je vložit do trouby a tam je pěkně nechat dopéct.

Takto připravuje řízky většina z nás - na oleji, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com
Takto připravuje řízky většina z nás – na oleji, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com

Tip na křehké maso

Kdo by si rád nepochutnal na dokonale křehkém řízku v perfektním trojobalu? Asi nikdo by takové dobrotě neodolal. Máme proto tip, jak dosáhnout krásně křehkého masa. Naložte jej před tím na nějaký čas do klasického bílého jogurtu. Je to možná maličkost, ale na chuti to pak zaručeně poznáte. Tak to schválně zkuste.

Nejlepší smažený řízek – krok za krokem

Každý by mohl prohlásit, že právě on dělá ty nejlepší řízky na světě. A my proti tomu nemůžeme nic namítat. Přesto ale máme postup krok za krokem, se kterým vždy připravíte ty nejluxusnější řízky pod sluncem. A olizovat se po nich budete až za ušima.

Potřebujete:

  • plátky masa
  • polohrubou či hrubou mouku
  • vejce a strouhanku na obalení
  • pár kapek oleje
  • vepřové sádlo na smažení
  • sůl a pepř na dochucení
  • parmazán

Postup:

Plátky masa rozklepejte paličkou. Okraje řízků lehce naříznete, aby se vám během smažení nekroutily. Obalte je v mouce, vejci a strouhance – do té pro vylepšení chuti zamíchejte strouhaný parmazán. Po obalení dejte řízky na pár minut odpočinout do lednice.

Maso nezapomeňte naklepat a naříznout okraje, aby se během smažení maso nekroutilo, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com
Maso nezapomeňte naklepat a naříznout okraje, aby se během smažení maso nekroutilo, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com

Na pánvi nechte rozehřát trochu oleje. Vhoďte do něj trochu strouhanky – jakmile začne škvířit, zprudka na oleji osmahněte obalené řízky. V troubě už by mělo čekat rozehřáté sádlo. Po prudkém osmažení vložte řízky do trouby a nechte je krásně dodělat.

Jaké maso na řízky preferujete vy? A mátě nějaký trik na přípravu řízků?

Další články
Související

Jak přežít tropické dny: Vyzkoušené rady našich babiček, jak v paneláku zatočit s vedrem i trik s větrákem a ledem

Děsíte se horkých dnů v panelákovém bytě? Zkuste vsadit na některý z triků, které pro přežití tropických dní využívaly i naše babičky.

Zavařování jahod a třešní: Nejlepší babské rady, jak správně uchovat chuť léta ve sklenici až do zimy i s pomocí rumu

Je čas jahod a třešní. Sladkého ovoce, které milují snad všichni. Naučte se zavařovat ovocnou úrodu podle fíglů našich babiček. Jak tedy na správné zavařování?

Tekutá žehlička na cesty snadno a levně: Stačí vám ingredience, které máte nejspíš doma

Věděli jste, že se na dovolenou nemusíte tahat s žehličkou? Existuje totiž takzvaná tekutá žehlička, kterou si dokážete vyrobit snadno i doma.

Jak na problémové sousedy aneb Když prosba nestačí

Soužití v bytovém domě i vilové čtvrti může být problematické. Jaké máte možnosti, pokud vám sousedi úmyslně nebo jinak komplikují život?

Zrcadlo v ložnici nemá co dělat. Jak díky feng-šuej proměnit svůj pokoj v oázu klidu a relaxace

Ložnice je místo, kde vás nemá nic rozptylovat, abyste se nerušeně ponořili do ozdravného spánku. Jaké prvky a mechanismy to narušují?

Typické české omáčky, které půlka národa miluje a půlka nenávidí. Vaříte je stejně? Svíčková, koprovka a rajská

Kdo by nemiloval tradiční české omáčky! Elegantní svíčková, sladká rajská nebo kontroverzní koprovka. Stálice české kuchyně, na které nedáme dopustit.